Optymalizacja podatkowa to właściwie taka strategia, która minimalizuje obciążenia i zwiększy płynność finansową przedsiębiorstwa. Jeśli jest przeprowadzana zgodnie z prawem, pozostaje w pełni legalna. Mamy różne sposoby na zrealizowanie takich działań, ale wszystkie muszą być odpowiednio dopasowane do rodzaju działalności i planów biznesowych organizacji.

Jak legalnie płacić mniejsze podatki?

Żaden przedsiębiorca nie chce płacić podatków na rzecz Skarbu Państwa, a szczególnie wysokich. Robi co może, żeby je obniżyć. Rzecz w tym, iż wielu płatników, popełnia rażące błędy, przy zapisywaniu niektórych rachunków po stronie kosztów. Całkowite lub częściowe zatajanie dochodów i uzyskiwanie ich z niezarejestrowanej firmy, czy złożenie fałszywego zeznania, lub dorabianie dokumentów to tylko część rażących nieprawidłowości. Uchylenie się w ten, czy inny sposób, od opodatkowania jest sprzeczne z prawem i traktowane jako oszustwo. Ma ono miejsce, gdy podatnik świadomie nie informuje organu skarbowego o zdarzeniach objętych takim obowiązkiem. Jest to działanie na szkodę Skarbu Państwa, co grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej lub karno-skarbowej. Zamiast unikać zobowiązań, możemy wykorzystać optymalizację, która pozwala legalnie je obniżyć. Zminimalizowania obciążeń podatkowych, a nawet ich uniknięcia można dokonać w sposób zupełnie zgodny z prawem, przy pomocy firmy Centrum Księgowe mgr Joanna Braumann.

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa, zwana również przekornie unikaniem płacenia, jest dozwolona pod warunkiem, że jej działania są zgodne z prawem. Są to czynności pozwalające zminimalizować obciążenia względem państwa lub całkowicie ich uniknąć. Polega ona na planowanych i realizowanych krokach, korzystnych dla firmy, zmniejszających zobowiązania, tak żeby były opłacalne. Metoda ta dotyczy głównie analizy kosztów, przychodów oraz podatków. Jest ona legalna i pozwala na korzystanie z odliczeń, ulg i zwolnień. Wybór odpowiedniej formy dla danego rodzaju działalności jest ważny, a mogą to być: ryczałt lub podatek liniowy. Dotyczy także transakcji restrukturyzacyjnych, wykorzystania luk prawnych oraz zróżnicowanych form prawnych prowadzenia firmy. Uwzględnia również założenie bądź przeniesienie jej do innego kraju, w którym są niższe podatki. A także połączenie spółek lub przekształcenie z kapitałowej w osobową, w celu uniknięcia podwójnego obwarowania opłatami.

Czy optymalizacja podatkowajest możliwa w jednoosobowej firmie?

Każdy przedsiębiorca chce płacić niższy podatek, jednak często jest to po prostu niemożliwe. Dlatego firmy wykorzystują każdy legalny sposób, by zminimalizować ich wysokość. Jeśli chcemy zmniejszyć wpłaty do fiskusa, powinniśmy myśleć przez cały miesiąc, nie dopiero pod jego koniec. Najtrudniej ma jednoosobowa działalność. Dlatego rozwiązaniem jest optymalizacja podatkowa. Możemy zmienić sposób rozliczenia. Mamy do wyboru: podatek liniowy, dochodowy na zasadach ogólnych, kartę podatkową i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dobrą opcją jest wybranie tego na zasadach ogólnych, ponieważ możemy odliczać ulgi i kwoty go zmniejszające. Musimy jednak pilnować, by nie przekroczyć dochodu, który zwiększa wysokość opłaty.