Często najwięcej problemów przysparza prawidłowe objęcie podatkiem VAT oferowanych usług lub towarów. Dotychczasowy system nie był w pełni jasny, dlatego ustawodawca wprowadził zmiany w tym zakresie. Dzięki nim właściciele firm mają mieć uproszczone zadanie w kwestii klasyfikowania określonych grup usług bądź wyrobów. To jednak wiąże się z koniecznością modyfikacji programów księgowych. Z czym jeszcze będą musieli zmierzyć się przedsiębiorcy?

Najważniejsze założenia reformy

Modyfikacje na gruncie podatku VAT weszły w życie od 1 lipca 2020 roku w ramach Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ich głównym celem jest ujednolicenie stawek podatkowych w odniesieniu do towarów oraz usług. Do identyfikacji pierwszej wymienionej grupy muszą wykorzystywać Nomenklaturę Scaloną (CN) bądź Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB), a do drugiej Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług 2015 (PKWiU). Te dwa systemy zastępują obowiązującą dotychczas PKWiU 2008. Ponadto wprowadzona została również instytucja Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS), dzięki której możliwe jest potwierdzenie stosowania prawidłowych wielkości VAT w poszczególnych grupach towarów i usług.

Zastosowanie nowych stawek VAT

Dzięki wspomnianemu wcześniej ujednoliceniu opodatkowania zostały wyeliminowane sytuacje, gdzie podobne wyroby były objęte różnymi stawkami VAT. Oznacza to także zmniejszenie się ilości grup usług oraz towarów w załączniku do ustawy. I tak ceny niektórych produktów mogą wzrosnąć, a inne zmaleć. Na przykład dla przypraw bez względu na stopień ich przetworzenia stawka zmienia się z 23% na 8%. Z kolei stawka podatku VAT 5% obowiązuje od teraz między innymi na żywność homogenizowaną, owoce tropikalne i cytrusy, a także produkty dla dzieci oraz niemowląt. Wzrost opodatkowania do 23% dotyczy natomiast drewna opałowego, lodu do celu spożywczego, przemysłowego, jak również owoców morza w postaci skorupiaków, mięczaków i bezkręgowców. To właśnie przedsiębiorca ma za zadanie odpowiednio sklasyfikować oferowane towary bądź usługi zgodnie z CN lub PKWiU 2015.

Skutki zmian dla podatników

Jeden z podstawowych obowiązków, jaki rodzi wprowadzona reforma to dobór właściwego systemy księgowego, mającego możliwość właściwej klasyfikacji według przyjętych systemów. Z tym problemem można sobie poradzić, zlecając obsługę księgową firmy odpowiedniej firmie zewnętrznej, na przykład biurze rachunkowemu Wiebro, znajdującemu się w Łodzi. Zaistniałe zmiany muszą zostać również wprowadzone na kasach fiskalnych oraz cennikach. Obydwa systemy będą konieczne nie tylko do właściwej kategoryzacji, ale również weryfikacji konieczności stosowania mechanizmu podzielonej płatności, możliwości zwolnienia z VAT lub obowiązku ewidencjonowania w kasie rejestrującej, a także obowiązku podatkowego dla niektórych usług bądź towarów.