Założenie własnej działalności gospodarczej to doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy chcieliby połączyć pracę z realizacją życiowej pasji. Choć decyzja ta może również zagwarantować lepsze zarobki, to nie należy zapominać o tym, iż wiąże się też z ogromną odpowiedzialność. Prowadzenie księgowości i rachunkowości wymaga sporego doświadczenia, o które trudno na samym początku. Gdzie zatem szukać kompleksowego wsparcia?

Kiedy rozpocząć współprace z biurem rachunkowym?


Może nie wyda się to specjalnie oczywiste, ale współpracę z biurem rachunkowym warto rozpocząć jeszcze przed podjęciem konkretnych działań związanych z zarejestrowaniem podmiotu gospodarczego. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Choć obecnie sporo można usłyszeć na temat tego, że założenie własnej firmy ogranicza się do kilku kliknięć myszką i nie wymaga nawet odejścia od komputera, to taka sytuacja dotyczy jedynie działalności jednoosobowych. Jeżeli jednak zależy nam na rozpoczęciu funkcjonowania w formie spółki cywilnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, trzeba uzbroić się w cierpliwość i liczyć z koniecznością spędzenia wielu godzin w urzędach.

Pomoc doświadczonego księgowego staje się tutaj niezbędna. Chodzi nie tylko o wypełnienie stosownej dokumentacji, ale także o podjęcie ważnych decyzji o znaczeniu strategicznym dla wysokości osiąganych zysków i wydajnego nimi zarządzania. Przedsiębiorca musi zdecydować o formie podatku dochodowego, wybrać właściwą klasyfikację PKD czy też formę rozliczania się z podatku od towarów i usług, czyli VAT. W zależności od spodziewanego obrotu konkretne rozwiązania niosą ze sobą określone korzyści oraz wady. Dlatego też warto zdać się na doświadczenie specjalistów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Formy prowadzenia księgowości


Przedsiębiorca może zadecydować o formie prowadzenia księgowości swojej firmy. Do wyboru ma księgowość uproszczoną lub pełną. Czym charakteryzują się dostępne rozwiązania? W pierwszym przypadku mamy to czynienia z opcją, która przeznaczona jest przede wszystkim dla niewielkich przedsiębiorstw, które dopiero zaczynają swoją przygodę z poważnym biznesem. Choć nie zapewnia ona bardzo dokładnych statystyk zebranych z wystawianej przez firmę dokumentacji sprzedażowej i zakupowej, to na początkowym etapie nie stanowi do większego problemu. W zależności od wybranej formy opodatkowania księgowość taka może być prowadzone w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Za niewątpliwą zaletę należy uznać w tym przypadku bardzo atrakcyjną cenę usługi. Jak jednak podkreślają specjaliści z Biura Rachunkowego Eurobilans, jeżeli właścicielowi zależy na tym, aby mieć pełny wgląd w całą dokumentację i opracowane na jej podstawie raporty, powinien rozważyć prowadzenie księgowości w formie pełnej. Dzięki temu, że zyskuje się tutaj również istotną funkcję kontrolną, można natychmiastowo reagować na nieprzewidziane sytuacje lub skutecznie im zapobiegać. Księgowość pełna daje również doskonałe możliwości przedsiębiorcom, którzy stawiają na dynamiczny rozwój.