Czy wiesz, że noże przemysłowe są obecnie stosowane  w każdej branży, w której konieczne jest wykrawanie, przycinanie lub docinanie poszczególnych elementów? Są one bowiem używane są więc do różnego rodzaju materiałów, między innymi: papieru, drewna, metalu czy gumy. Warto jednak być świadomym, że – jak każde inne narzędzia – o noże z czasem ulegają eksploatacji, więc należy na bieżąco kontrolować ich stan. Przeczytaj, jak często powinny być one ostrzone.

Noże przemysłowe – co warto o nich wiedzieć?

Noże przemysłowe to narzędzia, które są używane podczas codziennych prac w firmach przemysłowych. Charakteryzują się one więc wysoką jakością wykonania, wytrzymałością na nacisk, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo, ze względu na swoje przeznaczenie, są wyposażone w liczne zabezpieczenia i blokady, które mają na celu zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Niemniej jednak, warto być świadomym, że nawet te najdroższe i  najwyższej jakości noże przemysłowe z czasem ulegają zniszczeniu, zatem wymagają one regularnego ostrzenia, by nadal móc profesjonalnie wycinać i ciąć materiały.

Jak rozpoznać, że nóż wymaga naostrzenia?

Co prawda, noże techniczne powinny być ostrzone w regularnych, wyznaczonych wcześniej odcinkach czasu. Niestety w niektórych firmach aspekt ten nie jest do końca dopilnowany i czynność ostrzenia noży wykonywana jest dopiero wtedy, gdy pojawią się symptomy, świadczące o znacznym zużyciu narzędzi. Są to przede wszystkim:

  • inny - niż dotychczas - odgłos pracy narzędzia,
  • pogorszenie się gładkości ciętej powierzchni – w szczególności jest to zauważalne w przemyśle papierniczym,
  • pogorszenie się dokładności wymiaru obrabianego narzędzia,
  • w skrajnych przypadkach – wykruszanie się powierzchni tnącej. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji wymagana jest regeneracja noży.

Komu zlecić profesjonalne naostrzenie narzędzi?

Oprócz regularnego ostrzenia noży – każde narzędzie tnące powinno mieć wyznaczony przez producenta limit cyklów cięcia – ważna jest także dokładność wykonania tego zadania. Istotne jest przede wszystkim: odpowiednie dobranie kąta ostrzenia, a także sprawdzenie stanu technicznego ostrzonego narzędzia. W związku z tym najbardziej racjonalne jest zlecenie tej czynności profesjonalnej firmie, która zajmuje się ostrzeniem, szlifowaniem i regeneracją noży przemysłowych – np. firmie Pro – Szlif, której właścicielem jest Adam Elbert. Dzięki temu zyskamy pewność, że proces ostrzenia noży przebiegł prawidłowo, więc dalsze używanie ich nie będzie powodowało uszkodzeń maszyn i materiałów.