Podcasty to nic innego jak – umieszczane głównie w Internecie – cykliczne słuchowiska oraz filmiki. Stosowane są one często przez artystów, felietonistów i dziennikarzy, blogerów, youtuberów, a także przez firmy, które w ten sposób budują wizerunek swojej marki, podtrzymując kontakt z klientami. Sztuka tworzenia tego rodzaju nagrań audio i video jest jednak trudna. Nie tylko liczy się interesujący temat czy energiczny i przyjemny dla ucha głos. Ważna jest też jakość dźwięku, o którą zadbać można we współpracy z profesjonalnym studiem nagrań. W jaki sposób zadba ono o to, by nagrania cechowały się optymalnym brzmieniem?

W poszukiwaniu studio nagrań

Obróbka podcastów wymaga wysokich kompetencji dotyczących akustyki, emisji głosu, a nawet masteringu i miksowania. Studia nagrań prowadzą najczęściej osoby, które mają świetny słuch muzyczny, a także te doskonale zaznajomione z nowoczesnymi technologiami dotyczącymi tworzenia nagrań oraz ich modyfikowania w oprogramowaniu. To właśnie ono pozwala na niebywale zaawansowaną edycję podcastów, która wymaga również cierpliwości oraz czasu. Ze względu na konieczność posiadania unikalnych umiejętności, a także sprzętu, obróbkę podcastów warto zatem zlecać specjalistom takim jak Robert Romaniuk prowadzący ANUEL AUDIO. Firma zajmuje się również nagrywaniem podcastów i wywiadów oraz transkrypcją nagrań audio. Jeśli chodzi zaś o podcasty, dla kogo przeznaczone są usługi takich pasjonatów czystości dźwięków i muzyki?

Podcasty tworzone są dzisiaj przez dziennikarzy, blogerów oraz youtuberów. Chętnie przygotowują je również firmy, które wykorzystują je m.in. do tworzenia kampanii reklamowych lub też materiałów szkoleniowych dla swoich pracowników. Zastosowanie podcastów, a także innego typu nagrań i video jest zatem szerokie. Do studia nagrań zgłosić może się zatem każdy, komu zależy na profesjonalnym, czystym i przyjemnym brzmieniu własnego głosu w stworzonych materiałach audio. Najlepsi  specjaliści sprawią, że nagranie zabrzmi profesjonalnie. Ceny za taką pomoc nie są zaś wygórowane. Za jedną minutę edycji studia nagrań liczą sobie około 5 złotych.

Na czym polega edycja podcastów?

Edycja podcastów przeprowadzana jest w kilku etapach, które razem pozwalają uzyskać naprawdę świetny efekt. Poprawienie jakości audio jest wyraźne, a sama obróbka skupia się nie tylko na czystości dźwięku, ale także na tym, by całe nagranie stało się dla słuchacza bardziej atrakcyjne i przyjemne. Między innymi istotne jest wycinanie z materiału audio wszystkich niepotrzebnych elementów. Usuwane są zbyt długie pauzy, mlaśnięcie, pomylone słowa czy źle dobrane sformułowania. Eliminowane są również charakterystyczne – zwłaszcza dla początkujących blogerów i dziennikarzy – dźwięki zastanowienia: wydłużone literki „m” oraz „y”. Podczas edycji podcastów tłumione są też momenty zbyt głośnego oddychania. Czy to jednak wszystko, co jest w stanie zaoferować studio nagrań?

Edycja podcastów jest znacznie bardziej rozbudowana. Składa się ona również na bardzo precyzyjną korekcję częstotliwości, kompresję, normalizację głośności, tłumienie głosek syczących, a czasem też na dodawanie pogłosu,  dzięki któremu nagranie staje się bardziej „przestrzenne” i uzyska profesjonalnego wydźwięku. Na końcowym etapie można dodać podkład muzyczny, intro i outro, a gdy już wszystko będzie gotowe, to cały plik należy wyeksportować do odpowiedniego formatu, np. MP3, OGG, WMA czy AAC.

Skorzystaj z porad ekspertów

Tworzenie profesjonalnych podcastów nie może bazować jednak tylko na dobrej obróbce audio. Istotne jest też to, by odpowiednio je nagrywać. Specjaliści ze studiów nagrań są w stanie podpowiedzieć, jak prawidłowo rejestrować dźwięki, jaki sprzęt do tego wykorzystywać, a także jak mówić, by opanować trudną sztukę przyciągania zainteresowania własnym głosem.