Choć określenie odzieży roboczej i ochronnej często używane jest zamiennie, są to dwa zupełnie odrębne rodzaje ubrań, które zobowiązani są nosić przedstawiciele niektórych zawodów. Zakup stosownej odzieży jest bezwzględnym obowiązkiem każdego pracodawcy. Powinnością pracownika jest natomiast dbałość o powierzone mu mienie. Czym charakteryzuje się odzież ochronna? Kto w swojej pracy używa odzieży roboczej?

Odzież ochronna – zastosowanie

Zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracownika przed zagrożeniami, które niesie wykonywanie określonej pracy. Mowa tutaj o zagrożeniach o charakterze termicznym, mechanicznym, chemicznym, biologicznym lub atmosferycznym. Jak informuje przedstawiciel firmy Ella, która jest uznanym producentem odzieży ochronnej i roboczej- odzież robocza zakładana jest na prywatne odzienie podwładnego bądź też zupełnie je zastępuje. Należy ją nosić podczas wypełniania konkretnych obowiązków, gdzie występuje ryzyko uszkodzenia ciała. Warto wspomnieć, że ten rodzaj odzieży podlega obowiązkowej certyfikacji zgodnie z normami BHP. W zależności od zagrożenia wynikającego z wykonywanej pracy, odzież ochronną można podzielić na:

  • niepalną,
  • kwasoodporną,
  • wodoodporną,
  • ostrzegawczą,
  • chroniącą przed zimnem,
  • chroniącą przed urazami mechanicznymi.

Warto wspomnieć, że na odzież BHP składają się również odpowiednie obuwie, rękawice oraz akcesoria takie jak np. hełmy czy okulary. Skład pełnego stroju zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Istotne jest także to, by ubrania tego typu były odpowiednio dopasowane do konkretnej osoby, zapewniając jej wygodę oraz swobodę wykonywania ruchów. W swojej codziennej pracy z odzieży ochronnej korzystają np. strażacy, pracownicy laboratoryjni czy chemicy.

Odzież robocza- czym się charakteryzuje?

Odzieży roboczej używa się do zastąpienia prywatnego odzienia pracownika. Ubrania tego typu przeznaczone są do wykonywania pracy, która wiąże się z dużym zabrudzeniem substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia. Odzież roboczą stosuje się także wtedy, kiedy ubrania własne podwładnego narażone są na szybsze zużycie wynikające z rodzaju wykonywanej pracy. Wykorzystuje się ją także w zakładach, gdzie istotna jest czystość produkowanych towarów. Na odzież roboczą mogą składać się pojedyncze elementy garderoby lub całe komplety. Pracodawcy najczęściej wyposażają swoich podwładnych w robocze koszule, spodnie, bezrękawniki, fartuchy czy kombinezony. Odzież robocza szyta jest z materiałów o podwyższonej trwałości, dzięki czemu wolniej się niszczy. Występuje w wielu fasonach i bogatej kolorystyce, dzięki czemu łatwo można dopasować ją do potrzeb danego przedsiębiorstwa.