Odzież robocza i wyposażenie pracowników w odzież roboczą to chyba jeden z najbardziej znanych obszarów związanych z działaniami pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak wybrać odzież roboczą dla pracowników? Jaka jest różnica między odzieżą ochronną a odzieżą roboczą? Jakie są obowiązki pracodawcy w tym zakresie?

Odzież robocza w świetle prawa

Zgodnie z art. Zgodnie z art. 237 Prawa pracy pracodawcy są zobowiązani do nieodpłatnego udostępnienia pracownikom odzieży i obuwia roboczego w przypadku, gdy ich odzież może być uszkodzona lub silnie zabrudzona, ze względów technicznych, higienicznych lub BHP. Jednocześnie jest to własność pracodawcy, dlatego jest on też zobowiązany do zapewnienia rozwiązania do czyszczenia, konserwacji, naprawy czy odpylania czy odkażania, tak, aby nie utracić wymaganej funkcjonalności i ochrony.

Odzież robocza a odzież ochronna

Odzież robocza i ochronna - te terminy są często używane jako synonimy, zwłaszcza w codziennej mowie, ale ich rzeczywiste znaczenie jest zupełnie inne. Celem noszenia odzieży roboczej jest ochrona zdrowia pracowników, jak i zabezpieczenie ich odzieży przed uszkodzeniami. Najczęściej są to kombinezony, spodnie, podkoszulki, koszule, odzież ciepła, kurtki, bluzy polarowe i czapki.
Odzież ochronna to także ochrona przed zagrożeniami (takimi jak zagrożenia chemiczne, biologiczne czy mechaniczne), które występują w środowisku pracy. Należy również zwrócić uwagę na sprzęt ochrony osobistej, czyli cały sprzęt noszony lub trzymany przez pracowników w celu zapobiegania obrażeniom, taki jak kaski, okulary, maski przeciwpyłowe, gogle lub rękawice.
Wszelkiego rodzaju artykuły, związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem i higieną pracy, można znaleźć w firmie handlowo-usługowej, którą w Chełmie prowadzi Tomasz Gieryng.

Jak odpowiednio dobrać odzież tego typu?

Głównymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę przy doborze odzieży roboczej, są jej właściwości użytkowe oraz możliwość dostosowania się do konkretnego środowiska pracy, aw przypadku odzieży ochronnej również do właściwości niebezpiecznych w danym procesie pracy. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zweryfikować ważniejszy element - sposób wykonania odzieży roboczej oraz charakter materiałów, z których została wykonana. Obecnie najpowszechniejsze zastosowania w produkcji odzieży pracowniczej to bawełna, poliester, akryl, poliamid oraz mieszanki różnych materiałów. Każda z tych struktur ma zalety, ale jednocześnie wydajność jest nieco inna, co może bezpośrednio wpłynąć na sposób pracy pracowników.