Niemal każdego dnia musimy coś przetransportować, zabezpieczyć lub zapakować. Jeszcze do niedawna jednym z najczęstszych rozwiązań było używanie tanich i łatwo dostępnych pudełek plastikowych lub folii. Jednak z wielu powodów zdecydowanie lepszym wyborem są opakowania tekturowe. Chcesz poznać ich zalety, a także możliwości zastosowania? Przedstawiamy je w poniższym artykule.

Charakterystyka tektury falistej

Tektura falista to specjalny materiał w całości wykonany z papieru, który używany jest do produkcji wytrzymałych i odpornych opakowań. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej budowie, gdyż składa się z warstw pofalowanych ujętych w arkusze płaskie. Trwałość oraz maksymalne obciążenie, jakie wytrzymają opakowania, zależne jest od jakości użytego papieru, a także liczby warstw i rodzaju fali. Znaleźć możemy kartony 2, 3, 5, a nawet 7-warstwowe. Natomiast jeśli chodzi o typy fali, wśród najpopularniejszych wymienia się: E, czyli tzw. mikrofala, która jest najcieńsza, B i C oraz powstałe z połączenia różnego rodzaju fal – EB i najgrubsza BC.

Opakowania tekturowe – zalety

Niezaprzeczalnie największą zaletą opakowań z tektury falistej jest to, że zostały wykonane z papieru, a więc materiału w pełni biodegradowalnego, który można poddać recyklingowi. To sprawia, że wybranie takich opakowań ponad popularne pudełka plastikowe, czy też folię jest całkowicie przyjazne środowisku. Ponadto kartony są bardzo lekkie, ale jednocześnie wytrzymałe, dzięki czemu doskonale zabezpieczą wszelkie transportowane produkty i zapewnią odpowiednią amortyzację w razie ewentualnego upadku. Co więcej, tektura ze względu na to, że jest sztywna, odznacza się odpornością na zaginanie oraz przecieranie, dlatego ochroni przed zarysowaniem, obiciem, czy też stłuczeniem nawet delikatne przedmioty.

Zastosowanie opakowań z tektury falistej

Różnorodna oferta firm specjalizujących się w produkcji opakowań tekturowych sprawia, że można wykorzystać je niemal do wszystkiego. Działająca na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego Hadew Manufaktura Damiana Węglerskiego proponuje zarówno mniejsze opakowania, jak i duże kartony, które sprawdzą się w magazynach, różnorodnych miejscach pracy, a także gospodarstwach domowych. Dzięki temu, że są wykonane z papieru, bez obawy można używać ich do kontaktu z żywnością m.in. w cukierniach, czy pizzeriach. Oprócz tego są powszechnie wykorzystywane do wysyłania i transportowania różnego rodzaju przesyłek, zamówień oraz dostaw sklepowych. Z kolei w domu przydadzą się szczególnie podczas przeprowadzek, jak również remontów, kiedy mogą posłużyć jako materiał zabezpieczający podłogi lub meble przed zabrudzeniami.