Temat podatków to rozległa i skomplikowana sprawa, edukacja w tym zakresie właściwie nie istnieje, a co za tym idzie większość osób, nie ma pojęcia o tym, z jakimi podatkami mają do czynienia, ani na czym one polegają. Badania, które mają na celu sprawdzać wiedzę Polaków, pokazują, że ponad połowa społeczeństwa uważa, że nie płaci podatku VAT, a około 16% osób pracujących na umowie o pracę, twierdzi, że nie płaci podatku PIT. W związku z tym, że podatki są obecne w życiu każdego na co dzień, każdy powinien znać podstawowe informacje na ich temat. O tym, co warto wiedzieć o podatku VAT, opowiemy w dalszej części artykułu z pomocą Biura Doradztwa Finansowego i Rachunkowości Agnieszki Pruchniewskiej.

Czym jest podatek VAT?

W rozwinięciu podatek VAT, czyli Value added tax to podatek od wartości dodanej. W praktyce jest odprowadzany do odpowiedniego Urzędu Skarbowego przez przedsiębiorców, którzy są jego bezpośrednimi podatnikami. Jednak sam system podatków VAT zbudowany jest w taki sposób, że płacą go wszyscy obywatele. Oznacza to, że każdy właściciel firmy do wartości swoich usług lub towarów dolicza wartość vatu. Każdy może znaleźć oznaczenie go na paragonie, pod postacią skrótu PTU, czyli podatku od towarów i usług.

Co opodatkować podatkiem VAT?

Według art.5 ustawy o podatku VAT, wśród czynności, które podlegają pod obowiązek opodatkowania, wymienić można między innymi odpłatną dostawę towarów, a także odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, import towarów do kraju, towar objęty remanentem likwidacyjnym, eksport towarów, a także wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz nabycie ich za opłatą na terenie Polski.

W Polsce obowiązują określone stawki VAT, których zastosowanie jest zależne od sytuacji i warunków. Podstawowa stawka stosowana przy sprzedaży towarów i usług na terenie kraju wynosi 23%. W przypadku niektórych branż oraz usług obowiązuje obniżony VAT, czyli 8%, może mieć zastosowanie między innymi dla usług budowlanych, remontowych, czy też modernizacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i związaną z nim infrastrukturą.  Podatek obniżony nawet do 5% mogą opłacać przedsiębiorstwa związane z produkcją rolną, czy też książkami lub czasopismami specjalistycznymi. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a także eksportu może zostać zastosowany vat o wartości 0%.

Zwolnienie z podatku VAT

W przypadku ustawy o podatku VAT podobnie jak w większości takich sytuacji mają zastosowanie pewne odstępstwa i złagodzenia, nie tylko w postaci obniżenia stawki, ale także całkowitego zwolnienia z odprowadzania go. Ze względu na ilość przepisów dotyczących podatków, najlepiej wybrać się do specjalisty, którego można spotka w miejscu takim jak Biuro Doradztwa Finansowego i Rachunkowości Agnieszki Pruchniewskiej. Pomoc wykwalifikowanej osoby pozwoli dostosować swoje rozliczenie do panującego prawa oraz możliwości. Usługi takie jak kwaterowanie w domach akademickich, działania Poczty Polskiej, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, czy też niektóre usługi związane z gastronomią oraz ubezpieczeniami mogą cieszyć się zerową stawką podatku od towarów i usług.