Zawód doradcy podatkowego nurtuje wiele osób, którzy szukają odpowiedniej dla siebie ścieżki życiowej. W tym przypadku wyobrażenia swoją drogą, a rzeczywistość swoją. Dlatego warto poznać meandry codzienności doradców podatkowych. Dowiedz się, z jakimi problemami musi się zmagać na co dzień taka osoba. Sprawdź, jaka wiedza jest niezbędna do spełniania się w takiej rzeczywistości.

Kilka słów o zawodzie doradcy podatkowego

Na początku wskazać należy, że doradca podatkowy to profesja zaufania publicznego. Osoba taka musi dysponować wyższym wykształceniem i tytułem doradcy podatkowego. Specjalista zajmuje się ogólnie pojętym doradztwem w zakresie prawa podatkowego. Jest to połączenie prawnika i osoby zajmującej się finansami. Doradca podatkowy podejmuje decyzje na podstawie przepisów prawa i zasad etyki zawodowej. Obszarów zainteresowań jest tutaj dużo. Trudno je wszystkie wymienić. Wykorzystuje się tutaj wiadomości prawnicze, ekonomiczne, finansowe i księgowe. Ogólnie rzecz ujmując, wśród zadań zawodowych wymienia się bieżące doradztwo dotyczące prawa podatkowego, sporządzanie opinii, czy wykonywanie przeglądów podatkowych. Ważne jest także obliczanie podatków przygotowywanie deklaracji podatkowych. Doradca podatkowy reprezentuje także klientów przed organami podatkowymi.

Doradztwo podatkowe oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych to specjalność działalności Doradcy Podatkowego Krystyny Cieśli. Firma zajmujemy się księgowością i rachunkowością firm. Jej oferta obejmuje pomoc prawno-podatkową, prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów oraz pomoc w wyborze najkorzystniejszej formy opodatkowania. Do obowiązków firmy należy również obsługa kontroli skarbowych, rozliczenie ryczałtu podatkowego i karty podatkowej, a także obsługa rozliczeń z ZUS.oraz sporządzanie rocznych zeznań podatkowych.

W jaki sposób można zostać doradcą podatkowym?

Jak zostać doradcą podatkowym? Zawód ten może wykonywać każda osoba, która niekarana i dysponuje wyższym wykształceniem. W tym przypadku wystarczy tytuł licencjata. Trzeba zdać również egzamin, złożony z części pisemnej składającej się z zadań i testu. Doradca podatkowy musi zdać również egzamin ustny. Koniecznie trzeba udzielić odpowiedzi na 10 pytań z wykazu zagadnień egzaminacyjnych.

Czy doradca podatkowy to dobry zawód?

Wszystko uzależnione jest od predyspozycji i zainteresowań. Jeżeli ktoś lubi prawo i ekonomię, a także pasjonuje się księgowością, powinien pomyśleć o takim rozwiązaniu. Podatki zawsze będą istnieć niezależnie od czasu. Dlatego na brak pracy nie można tutaj narzekać. Nie ma także niebezpieczeństwa, że zapotrzebowanie na doradców podatkowych minie. Dlatego osoby szukające swojej drogi życiowej i podzielające wskazane wyżej zainteresowania powinny pomyśleć o takie, profesji. Najważniejsze, żeby wybrać zawód, który będzie dawał spełnienie.