Środowisko pracy wpływa na produktywność i wydajność pracowników. Aby zwiększyć produktywność osób zatrudnionych, pierwszym krokiem jest zagwarantowanie zdrowego środowiska pracy.

Hałas w pracy – skutki

Narażenie na hałas podczas pracy ma negatywny wpływ na zdrowie i wydajność pracowników. W środowisku przemysłowym narażenie na hałas wiąże się z szerokim wachlarzem fizycznych dolegliwości, w tym głuchotę i inne problemy laryngologiczne, choroby serca oraz przewlekłe zmęczenie. Ponadto niektóre badania wykazały związek między permanentnym narażeniem na hałas a poziomem stresu. Inne badania wykazały, że narażenie na hałas w środowisku pracy ma negatywny wpływ na jakość wykonywanych zadań wymagających koncentracji. Co za tym idzie, można bez cienia wątpliwości stwierdzić, że hałas ma negatywny wpływ na stan zdrowia i osiągi kadry pracowniczej.

Po co mierzyć hałas w miejscu pracy?

Pomiar poziomu hałasu i narażenia pracowników na hałas to najważniejsza część programu ochrony słuchu i kontroli hałasu w miejscu pracy. Profesjonalnie przeprowadzony pomiar pomaga w identyfikacji miejsc pracy, w których występują problemy z hałasem, oraz pracowników, którzy mogą być narażeni na utratę słuchu. Informacje te pomagają również zdefiniować odpowiednie środki kontroli hałasu, które należy wprowadzić.

Specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy, tacy jak Michał Jasiewicz, wykorzystują różne techniki pomiarowe pozwalające określić poziom ciśnienia akustycznego w miejscu pracy. Tradycyjne pomiary wykonywane są dozymetrem hałasu wzorcowanym w regularnych odstępach czasu przez akredytowane laboratorium wzorcujące.

Ekspozycja na intensywne oświetlenie

Jednym z najistotniejszych skutków nadmiernego oświetlenia stanowiska pracy jest zaburzenie widzenia. Pracownicy, eksponowani na sztuczne światło, często uskarżają się też na bóle szyi i ramion. Poprawa oświetlenia może znacznie zmniejszyć zmęczenie  oczu i częstotliwość występowania bólów głowy. Wysokiej jakości ergonomiczne oświetlenie zapewnia lepszą produktywność i sprzyja utrzymaniu koncentracji.

Jak wykonać pomiary światła?

Do wykonywania pomiarów natężenia światła wykorzystywane są wytrzymałe ręczne mierniki środowiskowe. Oparte na standardowym oświetleniu CIE A, jednostki te są idealne do stosowania w obszarach oświetlenia żarowego i zapewniają odczyt przy oświetleniu jarzeniowym z niewielkim błędem w zakresie pomiarowym od 1 do 200 000 luksów.