Spółka z ograniczoną odpowiedzialności jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Odrębna osobowość prawna czyni z niej atrakcyjną formę prowadzenia przedsiębiorstwa. Księgowa z biura rachunkowego Pomorskie Centrum Księgowo-Doradcze Sp. z o.o. wskazuje, że duże zainteresowanie spółkami z o.o. wynika z dwóch czynników – wyłączenia odpowiedzialności osobistej za długi oraz możliwości wniesienia kapitału w formie pieniężnej lub niepieniężnej. Czy to rozwiązanie idealne?

Spółka z o.o. – o czym warto wiedzieć?

Spółka z o.o. to odrębna osoba prawna, która działa jako pełnoprawny podmiot, niezależny od udziałowców. Co za tym idzie, wspólnicy są odpowiedzialni wyłącznie za wniesiony aport (min. 5 tys. zł). Jak wskazuje księgowa z Pomorskiego Centrum Księgowo-Doradczego Sp. z o.o., taka forma prowadzenia działalności jest szczególnie rekomendowana przedsiębiorcom, którzy nie mają sprawdzonego partnera – zamiast zakładać JDG można zdecydować się na taką formę prawną i przejąć 100 procent udziałów będąc jedynym członkiem zarządu. Niestety, decyzja o założeniu spółki nakłada na przedsiębiorcę pewne obowiązki, dlatego warto skorzystać z wsparcie biura rachunkowego.

Osoba, która posiada wszystkie udziały w spółce, musi podpisywać umowy u notariusza. Co więcej, ZUS traktuje takiego przedsiębiorcę jako osobę prowadzącą JDG, co wymusza z kolei odprowadzenie składek. Aby ustrzec się przed dodatkowymi formalnościami, warto poszukać wspólnika, któremu przypadnie co najmniej 10-procentowy udział w spółce

– wyjaśnia księgowa z Pomorskiego Centrum Księgowo-Doradczego Sp. z o.o.

Zakładanie spółki z o.o. – notariusz niepotrzebny!

Obecne przepisy umożliwiają założenie spółki z o.o. przez Internet. Specjalista z biura Pomorskie Centrum Księgowo-Doradcze Sp. z o.o. zaznacza, że w niektórych przypadkach konieczne jest zgłoszenie danych do CRBR. Jeżeli nie chcesz popełnić błędów na tym etapie, skonsultuj swoje kroki z ekspertem. Nie rezygnuj z możliwości, które daje ta forma prawna. Przejrzysta struktura organizacyjna i niskie wymogi kapitałowe zrekompensują wszystkie początkowe trudności.