Galwanizacja jest powszechnie stosowanym procesem przy produkcji wyrobów metalowych. Nie tylko poprawia jakość metali, ale też nadaje im nowe właściwości, co przyczynia się do wzrostu funkcjonalności wyrobów z takich właśnie materiałów. Zależnie od rodzaju powłoki galwanicznej możemy osiągnąć zupełnie różny efekt. Jakie są ich typy? Dlaczego stosuje się powłoki galwaniczne?

Galwanizacja- na czym polega?

Galwanizacja jest potoczną nazwą procesu, który eksperci określają mianem galwanostegii. Opiera się ona na tworzeniu powłok na materiałach przy wykorzystaniu metody elektrolitycznej. Zazwyczaj chodzi o cienkie powłoki metalowe tworzone na wyrobach z metali innego rodzaju. Jak informuje specjalista z firmy NPG Polska – najpowszechniejszym rodzajem galwanizacji jest chromowanie, niklowanie i cynkowanie. Do mniej znanych zaliczamy: cynowanie, kobaltowanie czy anodowanie. Aby pokryć dany wyrób wybraną powłoką należy zanurzyć go w kąpieli galwanicznej, w której znajdują się również elektrody. Przepływ energii elektrycznej między nimi sprawia, że na obiekcie, który jest poddawany obróbce, tworzy się równomierna, cienka i szczelna warstwa innego metalu.

Powłoki galwaniczne- podział

Wyroby metalowe poddaje się galwanizacji w rozmaitych celach i z tego też względu specjaliści wyróżniają różne typy powłok. Wśród nich można wymienić:

·         powłoki ochronne,

·         powłoki ochronno-dekoracyjne,

·         powłoki dekoracyjne.

Zadanie powłok ochronnych jest jasne – mają zabezpieczyć one dany wyrób przed działaniem niszczących czynników np. przed korozją. Powłoki ochronne powszechnie wykorzystywane są np. w branży motoryzacyjnej. Z kolei dekoracyjne powłoki galwaniczne sprawiają, że produkt prezentuje się estetyczniej. Wykorzystuje się je chociażby w jubilerstwie, gdzie biżuteria z mniej szlachetnych materiałów poddawana jest niklowaniu. Ozdoby można pokrywać także warstwą złota lub srebra, dzięki czemu zyskują piękny połysk i stają się atrakcyjniejsze dla potencjalnego kupca. Dodatkowo chronią one nieszlachetne wyroby jubilerskie przed rdzewieniem – funkcja ochronno-dekoracyjna.

Istnieją również techniczne powłoki galwaniczne, które inaczej nazywane są powłokami funkcjonalnymi. Zamieniają on właściwości fizyczne danej powierzchni po to, by sprawdzały się one lepiej w procesach technologicznych. Popularne jest np. pokrywanie określonych produktów warstwą miedzi w celu zwiększenia ich przewodnictwa energii elektrycznej.

Warto zaznaczyć, że – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii- tworzenie wybranych powłok galwanicznych możliwe jest nawet na produktach, które charakteryzują się skompilowaną konstrukcją.