Branża papiernicza w Polsce to nie tylko produkcja papieru biurowego, toaletowego czy też kuchennego. To także nie tylko przygotowywanie tektury dla kolejnych branż – np. opakowaniowej. Obecnie wyróżniać można również papiery specjalistyczne na przykład sublimacyjne. Warte uwagi są też papiery krawieckie, które są przygotowywane w różnych rodzajach.

Produkcja i handel rolkami papierów krawieckich

Obecnie polski rynek papierniczy koncentruje się nie tylko na papierze celulozowym, makulaturowym szarym i na tekturach. Ważne są także wyroby dla takich branż jak odzieżowa oraz krawiecka. Zarówno małe pracownie, jak i wielcy producenci odzieży potrzebują bowiem do swoich procesów produkcyjnych specjalnych rolek papieru. Przykładowymi produktami są rolki o szerokościach w zakresie 500-1800 mm, które oferuje firma PAPIER MIX. Zapewnia ona wszystkie możliwe rodzaje papierów krawieckich. Jakie z nich można zatem wyróżnić? Zalicza się do nich:

  • papiery do rysunku ręcznego i ploterów,
  • papiery do lagowania,
  • papiery samokopiujące,
  • a także papiery termoprzylepne.

Papiery samokopiujące

Papier samokopiujący to nic innego jak kalka. Należy jednak wiedzieć, że ten rodzaj papieru dla branży krawieckiej znacznie różni się od kalek biurowych. Papier samokopiujący krawiecki jest często wielkoformatowy. Można go przy tym podzielić na rodzaj mechaniczny oraz chemiczny. W pierwszym przypadku kopia na kolejnych papierach jest wykonywana poprzez delikatne odciśnięcie danych wzorów, kształtów czy całych rysunków. Przy drugim papierze należy wspomnieć o działaniu specjalnych mikrocząstek chemicznych koloryzujących.

W obu przypadkach papier ten pozwala na usprawnienie pracy firm odzieżowych, które w łatwy sposób mogą tworzyć seryjne projekty ubrań oraz wyjściowe prototypy. Dobry papier samokopiujący umożliwia wykonanie dużej ilości rysunków za jednym razem – nawet do 7.

Papier do lagowania

Papiery do lagowania są wykorzystywane w każdej krojowni, występując w różnych kolorach oraz o różnej gramaturze. Stosowane są przy tym zarówno w procesach ręcznych, jak i zautomatyzowanych, co jest szczególnie ważne przy obróbce materiałów elastycznych, delikatnych oraz trudnych w warstwowaniu. Papier do lagowania można uznać za papier podkładkowy i przekładkowych, a jego główną funkcją jest stabilizacja pracy krojowni. 

Papiery termoprzylepne

Papiery termoprzylepne są stosowane w branży odzieżowej i krawieckiej do różnych celów. Mają one zapewnić swoisty podkład do równego wycinania tkanin, a także można je traktować jako tymczasowe ochrony materiałów. Papier ten cechuje się tym, iż posiada warstwę kleju aktywującego się pod wpływem temperatury. Wystarczy użyć żelazka, aby papier równo przylgnął do tkaniny. Po oderwaniu papieru klej nie pozostawia żadnego śladu. Standardową gramaturą tego rodzaju wyrobu jest 60 g/m2.

Papiery do rysunku ręcznego i ploterów

Papiery do rysunku ręcznego i ploterów są stosowane zarówno dla pracowni, które posiadają zautomatyzowane maszyny, jak i tworzących rysunki sposobem  ręcznym. Najlepsi producenci tworzą te papiery w katalogowych formatach – np. szerokość 1920 mm – jak i w wersjach na specjalne zamówienie. Gramatura papiernicza wynosi w tym przypadku standardowe 60 g/m2. Ten rodzaj papieru służy do działań projektowych, a także do właściwej produkcji tkanin.