Nadzór archeologiczny może okazać się niezbędnym elementem w procesie realizacji inwestycji budowlanej. Archeolodzy z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej z Tranowa realizują skrupulatnie takie zadanie, wypełniając wszelkie wymogi prawne. Co może zadecydować o obowiązku zapewnienia nadzoru i jakie obowiązki ma specjalista, który go realizuje? Sprawdź w dalszej części artykułu!

Kiedy nadzór archeologiczny może okazać się konieczny?

Realizacja inwestycji budowlanej wiąże się z wieloma formalnościami i wymogami prawnymi, które mogą nas zaskoczyć. Jedną z nich może być konieczność zapewnienia nadzoru archeologicznego na miejscu budowy, czego nie spodziewa się wielu inwestorów. Nie jest to tak częsty obowiązek, jak nadzór budowlany, jednak jeśli zostaną spełnione warunki, jest równie ważny. W różnych okolicznościach może wystąpić kilka różnych czynników decydujących o konieczności zatrudnienia specjalisty z dziedziny archeologii. Niezbędną wiedzę, doświadczenie i uprawnienia w tym kierunku mają specjaliści z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej z Tranowa. Przedstawiciel firmy wyjaśnia:

Jednym z elementów decydujących o konieczności prowadzenia nadzoru archeologicznego jest lokalizacja działki budowlanej. Jeśli nieruchomość znajduje się w obszarze strefy ochrony konserwatorskiej, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na działania od konserwatora zabytków, co jest poprzedzone działaniami archeologa. Organ odpowiedzialny może w takim przypadku zdecydować o konieczności prowadzenia nadzoru przez cały czas budowy.

Nadzór archeologiczny będzie także obowiązkowy dla inwestorów, których działka objęta jest dodatkowymi warunkami zabudowy lub planami zagospodarowania w tym zakresie. Zlokalizowane niedaleko stanowisko archeologiczne może być kolejnym czynnikiem decydującym o takiej konieczności.

Co obejmuje nadzór archeologiczny?

Nadzór archeologicznym ma na celu przede wszystkim kontrolę i dokumentowanie ewentualnych istotnych z punktu widzenia kulturowego lub historycznego odkryć na terenie inwestycji. Specjalista z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej sprawujący nadzór archeologiczny musi być obecny na placu budowy w trakcie każdych prac ziemnych. Zadaniem archeologa jest dokumentowanie działań, co obejmuje tworzenie protokołów zawierających opisy prac, ich rezultatów oraz ewentualnych odkryć. Dodatkowo wykonuje się fotografie przedstawiające istotne dla konserwatora zabytków kwestie.

Jeśli dojdzie do odkrycia obiektu, który z punktu widzenia archeologa może mieć wartość lub znaczenie, ma on obowiązek zatrzymać prace budowlane i rozpocząć działania, które mają na celu zabezpieczyć, rozpoznać i opisać znalezisko.