Kaszerowanie to popularna metoda uszlachetnienia wyrobu papierniczego, która pomaga nadać produktom estetyczny wygląd. Jeżeli opakowanie z tektury falistej jest zbyt grube bądź jego struktura uniemożliwia bezpośrednie zadrukowanie na maszynie offsetowej, możesz zdecydować się na obklejenie tekstury cienkim ozdobnym papierem. Sprawdź, co na temat tego procesu mówi pracownik firmy Tekpud.
Na czym polega kaszerowanie?
Proces kaszerowania polega na sklejeniu ze sobą dwóch arkuszy surowców przy użyciu cienkiego filmu klejowego.
Takie rozwiązanie pozwala połączyć wysoką jakość druku offsetowego i uszlachetnień z wytrzymałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne tekturą falistą. W efekcie otrzymujemy laminat, w którym zadrukowany arkusz poprawia walory wizualne opakowania, zaś tektury falista pozwala utrzymać wymaganą sztywność kartonu
– wyjaśnia specjalista z Tekpud. Kluczowym elementem kaszerowania jest wybór kleju, który zwiększy wytrzymałość pudełka. Producenci coraz częściej odchodzą od standardowych spoiw na rzecz ekologicznych preparatów, w których składzie znajduje się skrobia kukurydziana. Pomimo że środki są aplikowane na ciepło, nie ma obawy, że ulegną degradacji w przypadku zamarznięcia.
Jak wykonuje się kaszerowanie?
Oklejanie grubszego materiału cienkim papierem wymaga użycia specjalistycznych urządzeń zwanych kaszerówkami. Maszyny są wyposażone w specjalne wałki klejowe sterowane przez operatora. Płynna regulacja obrotów sprawia, że technik ma możliwość dostosowania szybkości pracy do wymogów technologicznych oraz własnych możliwości. Jak wskazuje ekspert z Tekpud, specjalistyczne kleje mogą być stosowane zarówno na papierze, jak i tworzywach sztucznych oraz skórze. Zakłady introligatorskie stosują dwa typy urządzeń – na klej zimny i gorący bądź zimny. Z pomocą doradcy dobierzesz metodę, która pozwoli uzyskać najlepsze efekty i sprawi, że Twoje opakowania produktowe będą nie tylko wytrzymałe, ale i estetycznie wykończone.