Wszelkiego rodzaju nowe i twórcze rozwiązania techniczne, takie jak, układy, linie produkcyjne, sposoby wytwarzania i związki chemiczne, mogą zostać uznane za wynalazki nadające się do opatentowania. Jeśli chcesz uzyskać silne prawo wyłączne na swoje rozwiązanie, pomyśl o opatentowaniu go. Opracuj strategię ochrony własności intelektualnej. W tym celu najlepiej zwróć się do fachowców. Z pomocą może przyjść Brandpat Kancelaria rzeczników patentowych Chlebicka Czyż Gałązkiewicz Ziółkowski sp. p. z Warszawy.

Czym jest patent?

Patent jest dokumentem dającym prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas w sposób zarobkowy na terenie określonego państwa bądź państw. Prawo to jest udzielane przez Urząd Patentowy danego państwa, poprzez wydanie decyzji na rzecz podmiotu uprawnionego. Decyzja taka jest wydawana po zbadaniu określonych warunków wynikających z przepisów i zasad obowiązujących w kraju żądanej ochrony. Celem patentu jest ochrona wynalazku przed nieuprawnionym wykorzystaniem.

Inne rodzaje praw własności przemysłowej

Kolejnym prawem własności przemysłowej jest prawo ochronne na wzór użytkowy (nowe i użyteczne rozwiązanie techniczne dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotów o trwałej postaci). Innym istotnym prawem jest prawo z rejestracji wzoru przemysłowego (nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu – nadana mu przez jego zewnętrzną budowę i fakturę). Następnym, szczególnie ważnym prawem wyłącznym jest prawo ochronne na  znak towarowy (pozwalające na odróżnienie produktu jednej firmy od produktów innych firm).

Komu przysługuje prawo do patentu

Zasadniczo prawo do opatentowania określonego rozwiązania przysługuje jego twórcy lub twórcom. Jednak mogą być takie sytuacje, gdy są od tego wyjątki. Jeżeli pomysł został zrealizowany w ramach stosunku pracy czy umowy cywilno-prawnej, prawo do patentu przysługuje pracodawcy albo zleceniodawcy (chyba, że umowa reguluje tą kwestię inaczej). Twórca może przenieść swoje prawo do uzyskania patentu na inny podmiot w drodze umowy. W momencie śmierci twórcy, prawo to przechodzi na spadkobierców.

Korzyści płynące z posiadania patentu

Prawo patentowe ma zadanie przede wszystkim chronić interesy majątkowe uprawnionych. Posiadając patent masz monopol na korzystanie z określonego wynalazku, co daje ci przewagę konkurencyjną oraz możliwości czerpania profitów z posiadanej wyłączności. Pamiętaj, iż wynalazki mają globalny potencjał, dlatego myśląc o patencie, nie ograniczaj się tylko do terytorium Polski. Jednakże, jeśli zależy ci na uzyskaniu patentu poza granicami kraju, w pierwszej kolejności powinieneś zgłosić swój wynalazek w Urzędzie Patentowym RP.

We wszystkich sprawach związanych z ochroną własności intelektualnej pomocą służy kancelaria Brandpat. Pomaga w dokonywaniu zgłoszeń wynalazków oraz wzorów użytkowych i wzorów przemysłowych oraz w ochronie znaków towarowych na świecie. Zatrudnieni w niej europejscy rzecznicy patentowi prowadzą poszukiwania i badania patentowe, opracowują opinie i zajmują się profesjonalnym doradztwem.