Obowiązek przejścia szkolenia z zakresu BHP dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę – nawet w niepełnym wymiarze godzin. Ponadto każdy pracodawca musi wypełnić szereg innych obowiązków wynikających z przepisów BHP. O jakich przepisach mowa? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do dalszej lektury.

Szkolenia – to nie jedyny obowiązek wynikający z przepisów BHP

Zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i właściciele przedsiębiorstw, którzy zdecydowali sie na zatrudnienie pracowników, muszą spełnić szereg obowiązków BHP. Jednym z ustawowych obowiązków pracodawcy są szkolenia BHP dla pracowników. Tutaj nie wystarczą szkolenia wstępne – konieczne jest również ich okresowe aktualizowanie.

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest przeprowadzenie badań lekarskich: wstępnych, okresowych oraz kontrolnych.

Pracodawca nie może również zapomnieć o:

  • organizacji pracy i stanowiska pracy w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,

  • przestrzeganiu przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Kompleksowa obsługa BHP z firmą Be-Mar

Chcesz upewnić się, że w Twojej firmie wszystko działa tak, jak powinno, a pracownicy są chronieni przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy? Skorzystaj z usług firmy Be-Mar, która kompleksowo obsługuje zakłady pracy. W zakres jej usług wchodzą m.in.: doradztwo i konsultacje, szkolenia wstępne i okresowe BHP, ocena ryzyka zawodowego, szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Z pomocą firmy Be-Mar stworzysz bezpieczne, komfortowe warunki pracy!