Słyszeliście kiedyś o analizie akustycznej? Jest to szereg działań pomiarowych i obliczeniowych mających na celu zobrazowanie istniejącego lub prognozowanego poziomu hałasu na całym analizowanym obszarze. Wynikiem tych działań są m.in. wnioski określające niezbędne zabezpieczenia akustyczne. Kiedy warto analizować hałas? Zapytaliśmy o to specjalistów z firmy Profon Acoustics.

Analiza akustyczna a inwestycje

Jak doskonale wiemy, są trzy strefy, gdzie ingerujemy w naturę najmocniej: geologia, budownictwo oraz górnictwo. Ochrona środowiska nakazuje przestrzegania norm regulujących wpływ na przyrodę oraz teren, na którym zamierzamy np. inwestować. Co możemy określić jako czynniki szkodliwe? Przede wszystkim hałas, drgania, odpady czy emisję szkodliwych substancji. Każdy z powyższych wskaźników podlega ścisłej kontroli, dlatego, jeśli zamierzamy prowadzić działania inwestycyjne, musimy uzyskać specjalną zgodę na ich przeprowadzenie. I tutaj właśnie należy przeprowadzić analizy akustyczne.

Jak wygląda wykonanie analizy akustycznej?

Jak już wiemy, analiza akustyczna jest najczęściej przeprowadzana w przypadku inwestycji, które w zauważalny sposób mogą wpłynąć na środowisko naturalne jak np. planowane budowy lotnisk czy dróg szybkiego ruchu, a także dużych zakładów przemysłowych.

Ważne jest sprawdzenie, czy poziom hałasu będzie szkodliwy dla środowiska, a jeśli tak, to czy można go zredukować do wartości dopuszczalnych

– przypomina ekspert z firmy Profon Acoustics. Co jest potrzebne do przygotowania takiej analizy? Zależnie od inwestycji, konieczna będzie wizja terenowa, projekt inwestycji, informacja o planowanych źródłach hałasu, ich parametry, czas funkcjonowania itp.

Przekroczenie poziomów dopuszczalnych

Co jeśli analizy wykażą przekroczenie wartości dopuszczalnych? Jeśli inwestor wciąż chce realizować inwestycje na danym terenie, konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń akustycznych. W przypadku źródeł przemysłowych, najczęściej stosowaną są tzw. obudowy dźwiękoizolacyjne a np. w przypadku dróg czy linii kolejowych specjalne ekrany akustyczne.