Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo trudnym zadaniem. Warto jednak zacząć od tego, że nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, w jakich sytuacjach firma podlega obowiązkowi prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów. Dlatego w dzisiejszym artykule omówimy jakimi zasadami należy się kierować podczas prowadzenia KPiR.

Kto ma obowiązek prowadzenia KPiR?

Książka Przychodów i Rozchodów musi być prowadzona przez przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na formę opodatkowania na zasadach ogólnych lub wybrali podatek liniowy. Zasada ta obejmuje:

  • Jednoosobowe działalności gospodarcze
  • Spółki jawne
  • Spółki partnerskie
  • Spółki cywilne, które zostały założone przez osoby fizyczne.

Obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów spoczywa także na podmiotach, których przychód netto za poprzedni rok obrotowy był większy niż 2 miliony Euro.

Kiedy należy założyć KPiR?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów należy rozpocząć w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jeżeli w trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorca zmieni formę opodatkowania na taką, która zobowiązuje go do prowadzenia KPiR, to rozpoczyna jej prowadzenie od 1 stycznia kolejnego roku podatkowego. Ponadto do 20 stycznia musi powiadomić Urząd Skarbowy o rozpoczęciu prowadzenia KPiR. W jakiej formie należy prowadzić KPiR? W tym przypadku przepisy dopuszczają zarówno tradycyjną formę papierową, jak i książkę elektroniczną.

Jak należy prowadzić KPiR?

Według obowiązujących przepisów Księga Przychodów i Rozchodów musi być prowadzona w sposób rzetelny i przejrzysty. W znacznej większości przypadków ma ona formę tabeli. Kolejne kolumny zawierają pozycje odnoszące się do przychodów i kosztów firmy. W tabeli przychodów muszą być uwzględnione wszelkie sprzedane produkty i usługi. Jeśli chodzi o koszty, to mogą one obejmować faktury zakupu, wynagrodzenia pracowników, opłaty za energię elektryczną i Internet, jak również zakup materiałów i towarów. Po stronie kosztów można także uwzględnić wydatki z tytułu szkoleń pracowników. Najczęściej w kolumnie kosztów mogą znaleźć się wszystkie wydatki, które dana firma poniosła w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania źródła tego przychodu.

Czego nie należy umieszczać w KPiR?

W Księdze Przychodów i Rozchodów nie należy umieszczać zaliczek związanych z zakupem i sprzedażą, wartości uzyskanych dotacji oraz wartości opakowań zwrotnych. Bardzo istotnym elementem Księgi Przychodów i Rozchodów są remanenty. Należy je sporządzać zarówno na początek, jak i na koniec roku kalendarzowego.

Czy warto prowadzić KPiR samodzielnie? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. Niekoniecznie jest to jednak optymalnym rozwiązaniem dla firmy. Dużo lepszym pomysłem jest powierzenie tego zadania specjalistom, którzy posiadają nie tylko wiedzę, ale także doświadczenie w tej kwestii. Centrum Usług Księgowych prowadzone przez Panią Martę Moryń-Szwedzik oferuje kompleksową obsługę księgową dla firm nie tylko w zakresie prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów.