Księgi rachunkowe to najbardziej złożony system ewidencji księgowej. Ich prowadzenie jest obowiązkowe w przypadku spółek handlowych, cywilnych oraz osób prawnych. Specjalista z De-Jure zaznacza, że pełna księgowość jest też wymagana w przypadku osób fizycznych, spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich, jeżeli przychody netto za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 2 mln euro.

Jak powinny wyglądać księgi rachunkowe?

Pełne księgi rachunkowe składają się z wielu obowiązków elementów. Oprócz dziennika, w którym zapisuje się dane o wykonywanych operacjach finansowych, przedsiębiorca musi prowadzić księgę główną (notowane wszystkich operacji), pomocniczą (precyzyjny opis czynności z księgi głównej), wykaz składników aktywów i pasywów oraz zestawienie obrotów i sald. Jak wskazuje specjalista z De-Jure samodzielne prowadzenie księgowości jest obarczone dużym ryzykiem błędu, dlatego większość przedsiębiorców decyduje się powierzyć to zadanie biuru rachunkowemu.

Pełna księgowość – dlaczego się opłaca?

Pomimo że prowadzenie ksiąg rachunkowych wymaga dużej wiedzy i zaangażowania czasu, pełna księgowość niesie za sobą spore korzyści dla przedsiębiorstwa. Skrupulatnie prowadzone rozliczenia spółek dają możliwość uzyskania szczegółowych danych o przepływie finansów.

Co więcej, firma może kontrolować poszczególne transakcje, co pozwala na monitorowanie wszystkich działań finansowych i poznanie kondycji firmy. Decydując się na taką formę rozliczeń transparentność działań firmowych jest wyraźnie zwiększona, a potencjalni partnerzy biznesowi mają szansę na ocenę rentowności planowanego przedsięwzięcia.

– wyjaśnia pracownik De-Jure. Księgi rachunkowe to sposób na uporządkowanie działalności i zwiększenie rygoru pracy. Jeżeli zależy Ci na poprawie jakości pracy i utrzymaniu pełnej kontroli nad finansami, warto rozważyć dobrowolny wybór pełnej księgowości. Skorzystaj z pomocy specjalistów z De-Jure i odzyskaj kontrolę nad przepływami finansowymi.