Jak szybko znaleźć pożądaną datę w kalendarzu, wyszukać produkt w katalogu lub powrócić do wcześniej wykonanych notatek? Odpowiedź jest prosta. Za pomocą registrów. Dodatkowo taki podział np. na miesiące nie tylko jest bardzo funkcjonalny, ale także wpływa na wygląd danego produktu, czyniąc go atrakcyjniejszym. Registry mogą przybierać różne formy i można je wycinać w wielu formatach i gramaturach papieru.

Jakie wyróżniamy rodzaje registrów?

Registry możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: kątowy i kciukowy. Pierwszy z nich register kątowy to klasyczny typ cięcia, który najlepiej sprawdzi się podczas realizacji dużych nakładów. Cechuje się najwyższą wydajnością, a także dużą swobodą w szerokości, wysokości oraz liczby cięć, a wszystkie kolejne registry są też widoczne. Natomiast register kciukowy może mieć formą ukrytą, gdzie wycinane są tylko wybrane, poprzedzające go strony, lub widoczną, z góry na dół, poprzez wszystkie znajdujące się przed nim strony. Swoim kształtem przypomina półokrąg.

Kto zajmuje się wycinaniem registrów?

Wycinanie registrów jest domeną zakładów introligatorskich. Jednak tak jak w przypadku innych usług, tak i tu warto skorzystać z pomocy firmy, która ma w tym doświadczenie i posiada specjalistyczny sprzęt. Tylko wtedy dany produkt będzie nie tylko wygodniejszy w użytkowaniu, ale po prostu ładny. Wykonywaniem registrów za pomocą jednej z najnowocześniejszych maszyn zajmuje się m.in. introligatornia Aligator. Registry mogą przybierać przeróżne formy od bardzo prostych, po bardziej złożone, a nawet ekskluzywne. Wiele firm oferuje także możliwość wycięcia registrów dwurzędowych.

Pozostałe formy registrów

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy w tym artykule, registry mogą przybierać różnorodne formy. Omówmy pokrótce wybrane z nich.

Register schodkowy – polecany do tworzenia broszur oraz wszelkich produktów, gdzie jest mało stron. Zazwyczaj cięcie wykonywane jest maksymalnie do 50 mm w głąb produktu.

Register panoramiczny najlepiej sprawdzi się w kalendarzach książkowych, gdyż w jednej linii można połączyć (nałożyć na siebie) dwie różne informacje. Uważany jest za najbardziej ekskluzywną formę registru, nadającą się nawet do kilkujęzycznych produktów.

Register chorągiewkowy – bardzo wytrzymały, ze względu na zaokrąglone rogi, które po prostu nie niszczą się, nawet po dłuższym czasie użytkowania.