Nici szwalnicze, zaraz po maszynie do szycia i igłach są niezbędnym elementem w krawiectwie zarówno domowym, jak i przemysłowym. Ilość rodzajów nici może przyprawić o zawrót głowy, dlatego w naszym artykule zajmiemy się wyjaśnieniem do czego mogą być zastosowane różne odmiany nici, które są najlepsze do szycia ręcznego, a które do maszynowego, czym charakteryzują się nici techniczne, nici do obuwia oraz nici do szycia zdobniczego. Zapraszamy do lektury!

Szeroki wybór nici – podział ze względu na wykorzystanie i skład

Przede wszystkim warto wiedzieć, że nici do szycia maszynowego niespecjalnie sprawdzają się przy szyciu ręcznym i na odwrót, nici do szycia ręcznego przy szyciu maszynowym mogą się zrywać, strzępić i po prostu nie spełnią swojej roli. Nici do szycia ręcznego są miękkie i słabiej skręcone, natomiast profesjonalne nici do szycia maszynowego wykazują wysoką wytrzymałość na rozciąganie, są też równomiernie gładkie i grube. Najpowszechniejszym podziałem nici jest podział ze względu na surowiec, z jakiego zostały wykonane:

  • nici poliestrowe są wytrzymałe i trwałe, odporne na ścieranie; ich zakres stosowania jest bardzo szeroki;
  • nici bawełniane są najlepsze do szycia wyrobów z włókien naturalnych, jak bawełna czy len; stosowane najczęściej do szycia bielizny i pościeli;
  • nici lniane, nazywane też dratwą lub szpagatem są odporne na tarcie i rozciąganie;
  • nici transparentne przeznaczone do szycia ściegiem niewidocznym; stosowane nie tylko do szycia, ale także w jubilerstwie przy tworzeniu biżuterii;
  • nici elastyczne są stosowane w przemyśle bieliźniarskim, między innymi do szycia produktów z lycry, która też jest elastyczna, na przykład strojów kąpielowych, czy wyrobów gorseciarskich.

Należy zauważyć, że nićmi elastycznymi najlepiej szyć na maszynie typu overlock, ewentualnie na zwykłej maszynie ściegiem overlockowym. Podobne do nici elastycznych są nici gumowe, czyli po prostu cienka gumka nawinięta na szpulę. Najczęściej w ich składzie znajduje się silikon i poliester. Gumonici najczęściej wykorzystywane są przy wykonywaniu marszczeń. Również należy nimi szyć na maszynach overlock.

Wysokiej jakości nici szwalnicze najlepsze do maszyn szwalniczych

Warto zwrócić uwagę na sposób wykonania i wykorzystanie nici szwalniczych, gdyż te nici najczęściej znajdują zastosowanie w przemyśle odzieżowym. Ten rodzaj przędzy jest specjalnie przygotowany tak, by nadawać się do wykorzystania w szybkobieżnych maszynach szwalniczych. Są odpowiednio przędzone, skręcane, a następnie wykańczane przez gotowanie, merceryzowanie, barwienie i nabłyszczanie. Wśród nici dostępnych w przedsiębiorstwie Argus, zajmującym się przede wszystkimi dystrybucją specjalistycznych maszyn szyjących, dostępne są nici firmy Alterfil, wykonane z poliestru, wytrzymałe na tarcie i wysoką temperaturę, a także nici z włókien naturalnych. Są wśród nich nici bardzo cienkie, o oznaczeniach powyżej 100, a nawet wyższych.