Emigracje zarobkowe są obecnie standardem. Polacy wyjeżdżają za przysłowiowym chlebem do różnych krajów w Europie. Do najpopularniejszych kierunków należą państwa zachodnie, takie jak Niemcy, Holandia, Belgia czy Anglia. Wracając do kraju, musimy jednak rozliczyć podatek za pracę za granicą. Jak to zrobić? Jakie dokumenty przygotować? Warto w tej kwestii liczyć na pomoc profesjonalistów w FINANS.

Jak wygląda rozliczanie podatku z zagranicy?

Zależnie od tego, w jakim kraju znaleźliśmy zatrudnienie, rozliczenie podatkowe może okazać się dla nas mniej lub bardziej skomplikowane. W związku z tym najlepszą opcją jest powierzenie go doświadczonej i wyspecjalizowanej w tym zakresie firmie rachunkowej. Kluczowe znaczenie ma wypełnienie odpowiednich wniosków i dokumentów, pochodzących z zagranicznych urzędów oraz dotrzymanie terminów. Dzięki temu, jeśli nasz pracodawca odprowadzał za nas zaliczkę na podatek mamy możliwość uzyskania zwrotu.

Zagraniczne rozliczenie podatkowe zajmuje zwykle od 3 do 5 miesięcy. Jeśli będzie należał nam się zwrot podatku, to otrzymamy go na podany numer konta walutowego lub na adres korespondencyjny zostanie przesłany nam czek. Przy dopilnowaniu poprawności wniosków i dotrzymaniu terminów, możemy liczyć, że należne środki uzyskamy w najkrótszym możliwym czasie, bez zbędnych komplikacji.

Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce

Jak mówi przedstawiciel biura rachunkowego FINANS:

Często po powrocie do kraju nie wiemy, czy mamy obowiązek rozliczyć się z pracy poza jego granicami. Ma tu zastosowanie polska rezydencja podatkowa. Oznacza to, że jeśli mamy stałe miejsce zamieszkania w Polsce, to podlegamy pod rozliczenie z zagranicy właśnie we własnym kraju.

Biorąc pod uwagę podatek z zagranicy dotyczący pracy w różnych krajach, z pewnością warto w tej kwestii skorzystać z profesjonalnej pomocy. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystkie dokumenty będą odpowiednio i poprawnie przygotowane. Tym samym, będziemy jedynie oczekiwać na należny nam zwrot podatkowy.