Każda osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne, ma prawo do decydowania o byciu objętym podatkiem VAT. Rolnicy nie podlegają bowiem limitowi obrotu wynoszącemu 200 tysięcy złotych, po przekroczeniu którego stawaliby się obowiązkowo czynnymi podatnikami od towarów i usług. Mogą oni zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania. Kiedy warto to zrobić? Na czym polega rezygnacja ze zwolnienia z podatku VAT? Czy to się opłaca?

Zwolnienie z podatku VAT dla rolników

Rolnik ma prawo zrezygnować ze zwolnienia z podatku VAT, jednak decyzja ta powinna zostać dobrze przemyślana. Nie należy ulegać w tej kwestii emocjom – proces rezygnacji przebiega szybko i sprawnie, jednak powrót do zwolnienia wymaga upływu 3 lat od momentu rejestracji. Księgowa z biura rachunkowego Aurora zaleca osobom rozważającym zgłoszenie się do podatku obserwację własnego gospodarstwa. Rolnik powinien przez co najmniej kilka miesięcy dokładnie analizować sprzedaż i zakupy. Rezygnacja ze zwolnienia z VAT może być korzystna w sytuacji, w której w gospodarstwie planowane są kosztowne inwestycje, na przykład kupno nowych maszyn rolniczych.

Kiedy suma podatku należnego ze sprzedaży jest mniejsza niż kwota podatku naliczonego za zakupy na rzecz gospodarstwa, wówczas rolnik otrzymuje zwrot podatku. Przy rezygnacji ze zwolnienia z VAT dla rolnika warto skorzystać z pomocy dobrej księgowej z firmy Aurora Biuro Rachunkowe Justyna Sznajdrowska. Czynność ta wymaga bowiem dopełnienia kilku formalności związanych z nadaniem gospodarstwu numeru REGON i rejestracją podatnika w urzędzie skarbowym.

Odliczanie podatku VAT przez rolników

Biuro Rachunkowe Aurora pomaga także rolnikom, których gospodarstwo rolne jest połączone z domowym. Pojawiają się wówczas wątpliwości dotyczące tego, od których towarów i usług można odliczać podatek. Zgodnie z prawem, zakupy takie muszą służyć sprzedaży opodatkowanej – tylko wtedy można odliczyć od nich VAT. Oznacza to, że nabyte towary i usługi powinny służyć prowadzeniu gospodarstwa. Można zaliczyć do nich nie tylko maszyny rolnicze, ale też sprzęt biurowy czy materiały budowlane.

Kiedy podmiot rolny i dom są połączone, pojawiają się też trudności w rozliczaniu faktur za wodę i ścieki oraz energię elektryczną. Księgowa z biura Aurora poleca swoim klientom zakładanie osobnych podliczników w pomieszczeniach i budynkach przeznaczonych do działalności gospodarstwa rolnego. Na podstawie ich pomiarów specjalista może dokonać proporcjonalnego rozliczenia VAT dla rolników za media. Rezygnacja ze zwolnienia z podatku może być zatem opłacalna, jeśli decyzja ta zostanie przemyślana i poparta analizami finansowymi działalności.