Niezależnie od tego, jak ważne są zadania, które realizujemy podczas pracy zawodowej, priorytetem podczas ich wykonywania zawsze powinno być bezpieczeństwo i higiena pracy. Każdy z pracowników powinien być przeszkolony z obowiązujących w firmie procedur, postępowania w razie zagrożenia i wypadków oraz poinformowany o możliwych zagrożeniach. Zobacz, kto może przeprowadzić szkolenie BHP i jaki zakres ono obejmuje.

Kto może prowadzić szkolenie BHP?

Według polskiego prawa do prowadzenia szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy uprawnione są osoby posiadające odpowiedni zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe oraz przygotowanie dydaktyczne. W praktyce oznacza to, że szkolenie poprowadzić może każda osoba na stanowisku służby BHP, jednak najczęściej pracodawcy zlecają to zadanie profesjonalistom, czyli firmom prowadzącym działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, takim jak Służba Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Andrzeja Czajkowskiego.

Wybór odpowiednich prowadzących nie powinien być sprawą losową, a dobrze przemyślaną decyzją, ponieważ to od niego zależy poziom szkolenia, a tym samym bezpieczeństwo pracowników.

Jakie tematy poruszane są na szkoleniach z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy?

Przede wszystkim szkolenia BHP podzielić możemy na wstępne szkolenie BHP, czyli przeprowadzane przed rozpoczęciem pracy nowego pracownika oraz okresowe szkolenia BHP. Szkolenie wstępne dzieli się na dwie podstawowe części:

  • instruktaż ogólny,
  • instruktaż stanowiskowy.

Podczas instruktażu ogólnego pracownik powinien otrzymać informacje na temat zakresu obowiązków i uprawnień pracodawcy, pracowników oraz poszczególnych komórek organizacyjnych zakładu pracy oraz organizacji społecznych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także jakie są konsekwencje naruszenia przepisów lub zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ponadto w trakcie szkolenia przedstawione powinny być zasady poruszania się na terenie zakładu pracy oraz informacje o zagrożeniach wypadkowych i zagrożeniach dla zdrowia, które występującą w zakładzie i środkach mających na celu zapobieganie niebezpieczeństwu. Instruktor powinien omówić również postępowanie w razie wypadku oraz zasady udzielania pierwszej pomocy.

Po zakończeniu profesjonalnie przeprowadzonego szkolenia każdy pracownik znać będzie podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy związane z obsługą urządzeń technicznych oraz transportem wewnątrzzakładowym, a także utrzymaniem porządku i czystości na stanowisku pracy.

Ważnym punktem szkolenia jest także przedstawienie podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej oraz postępowania w razie pożaru.

 

Odpowiednio przeprowadzone szkolenie może uratować życie oraz zdrowie pracowników, warto więc zadbać o odpowiednią kadrę szkolącą.