Szkolenie BHP wstępne jest obowiązkowe dla pracowników, którzy dopierają zaczynają pracę w firmie lub zmieniają stanowisko pracy. Organizacja tego typu szkoleń jest regulowana przez Kodeks Pracy i dotyczy wszystkich instytucji bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Jak wygląda szkolenie BHP wstępne przeprowadzane przez Centrum BHP Renmak i jakie elementy obejmuje?

Szkolenie wstępne z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy: instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy 

Nowo przyjęty pracownik odbywa szkolenie wstępne: instruktaż ogólny i stanowiskowy. W ramach szkolenia wstępnego instruktażu ogólnego pracownik zostaje zapoznany z ogólnymi przepisami zawartymi w Kodeksie pracy, z zagadnieniami z pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. Natomiast podczas instruktażu stanowiskowego pracownik zostaje zapoznany z działalnością oraz procesem pracy w firmie, w której ma pracować. Osoba, która nie odbyła szkolenia BHP, nie może zostać dopuszczona do pracy. Dotyczy to zarówno nowo zatrudnionych pracowników, studentów odbywających praktykę studencką oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu.

Szkolenia BHP mają miejsce w godzinach pracy. Zakres szkolenia wstępnego BHP jest zależny od rodzaju wykonywanej pracy oraz czynników szkodliwych występujących w środowisku pracy. Szkolenie wstępne ogólne (instruktaż ogólny) trwa min. 3 godziny lekcyjne, natomiast instruktaż stanowiskowy trwa min. 8 godzin lekcyjnych. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno – biurowych instruktaż stanowiskowy może zostać skrócony do 2 godzin lekcyjnych. Szkolenie wstępne ogólne jest zazwyczaj przeprowadzane przez firmy zewnętrzne, takie jak Centrum BHP Renmak z Wrocławia. Natomiast instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolenie w zakresie metod prowadzenia instruktażu.

Instruktaż stanowiskowy – dla kogo?

Instruktażowi stanowiskowemu podlegają przed dopuszczeniem do pracy na określonym stanowisku:

  • osoby zatrudnione na stanowiskach robotniczych,

  • inni pracownicy zatrudnieni na stanowiskach, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych bądź niebezpiecznych,

  • pracowników przeniesionych na inne stanowisko,

  • praktykantów i studentów

Pracownicy zatrudnieni na kilku stanowiskach winni odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk pracy. W czasie szkolenia stanowiskowego pracownik zdobywa wiedzę z zakresu zagrożeń występujących na tym stanowisku oraz poznaje metody ochrony. Pierwszy etap obejmuje rozmowę z przełożonym, a następnie pracownik dostaje szczegółowe informacje od instruktora odnośnie do czynności wykonywanych na stanowisku pracy. W ramach szkolenia pracownik wykonuje wyszczególnione czynności pod okiem instruktora, a następnie wdraża się do samodzielnej pracy.

Końcowym etapem instruktażu jest sprawdzian wiadomości.

Wymogi formalne szkolenia BHP

Przeprowadzenie szkolenia w zakresie instruktażu ogólnego i stanowiskowego musi zostać potwierdzone na piśmie w Kracie szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika.

Centrum BHP Renmak rozpoczęło działalność w 1992 roku i od tego czasu zdobyło duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń BHP wstępnych i okresowych. Oferta firmy obejmuje także przeprowadzanie kursów dla pracodawców i kierowników, w tym szkolenia dla osób pracujących na stanowiskach administracyjno-biurowych, inżynieryjno-technicznych i robotniczych. Uzupełnieniem oferty firmy Renmak jest wykonywanie oceny ryzyka zawodowego i sporządzanie dokumentacji powypadkowej.