Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób powstają profesjonalne wizytówki? Chcesz się dowiedzieć, jak trwale oprawić większą ilość kartek? Zapytaliśmy o to eksperta z firmy Jace – Ksero-Kolor w Piasecznie, który zgodził się nieco uchylić rąbka tajemnicy wykonywanego przez siebie zawodu. Przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się ciekawostek z branży poligraficznej oraz kserokopiarskiej.

Czy wizytówki można wydrukować samodzielnie w domu?

Wizytówka stanowi obecnie jedno z niezbędnych narzędzi biznesowych.  Mały kartonik, zawierający nazwę i logo firmy, a także wymagane dane teleadresowe, jest wręczany praktycznie podczas każdego spotkania firmowego, dlatego powinien być obowiązkowym elementem wyposażenia przedsiębiorcy i przedstawiciela handlowego. Czy wizytówki można wydrukować we własnym zakresie?

Oczywiście, warto jednak mieć na uwadze, że profesjonalne kartoniki mają określone wymiary i zawierają wiele istotnych informacji. Aby wszystkie zmieścić na niewielkiej przestrzeni, muszą być zapisane małą czcionką, która podczas drukowania w domowych warunkach może być nieczytelna.

– zauważa ekspert z firmy Jace – Ksero-Kolor, zajmującej się między innymi tworzeniem wizytówek biznesowych na zamówienie.

Ponadto, zwykły papier jest... zwykły. Prestiżu nada wizytówce wariant kredowy, tłoczony, laminowany lub uszlachetniany. Dzięki wysokiej jakości urządzeniom z odpowiednim, technologicznym oprogramowaniem napisy, rysunki czy zdjęcia drukowane na profesjonalnych wizytówkach nie zlewają się i nie ścierają, ale pozostają zawsze czytelne i wyraźne – dodaje specjalista.

Jak wygląda oprawienie dokumentów?

Oprawienie kilku lub większej ilości kartek i stworzenie z nich jednej całości jest potrzebne do różnego typu zastosowań. Punkty kserokopiarskie i poligraficzne najczęściej odwiedzają studenci, chcący oprawić lub zbindować swoje prace dyplomowe. W zależności od rodzaju oprawy wyróżnia się bindowanie, polegające na wykonaniu małych otworów w każdej kartce, a następnie połączeniu wszystkich stron w jedną całość za pomocą drutu metalowego lub plastikowego grzebienia. Za okładkę służy tutaj przezroczysty płat plastiku z przodu oraz wykonany z nieprzezroczystego tworzywa płat tylny. Dokumenty można również oprawiać na twardo. W tym przypadku używa się metody kanałowej lub introligatorskiej, czyli zbijanej i klejonej za pomocą żywicy lub zszywanej.

Tak obłożonych kartek nie da się rozłączyć bez zniszczenia całości, jednak prezentują się zdecydowanie bardziej elegancko niż dokumenty ułożone w koszulkach czy zbindowane.

– tłumaczy ekspert z firmy Jace – Ksero-Kolor z Piaseczna.