Nadruki na odzieży wykonywane są w różnych technologiach. Wykorzystywany jest standardowy sitodruk, a także innowacyjny termostransfer. Druga technologia szczególnie polecana jest do zadań specjalnych. Radzi sobie z zadrukiem mniej przyczepnych materiałów, a także z krzywiznami czy zagięciami. Na czym zatem polega drukowanie termotransferowe i kiedy jest opłacalne?

Czym jest druk termotransferowy?

Druk termotransferowy zwany jest też sitodrukiem pośrednim, termotransferem sitodrukowym czy też termotransferem plastizolowym. Jest to jedna z najpopularniejszych metod wykonywania nadruków na odzieży, przy optymalizowaniu czasu i kosztów produkcji. Druk ten jest również ekologiczny oraz przyjazny dla skóry człowieka. Nie zawiera bowiem związków PCV oraz szkodliwych farb.

Czym zaś wyróżnia się termotransfer? Między innymi zapewnia idealne odwzorowanie kolorystyczne oraz konturowe. Gwarantuje również świetne krycie przy pełnej gładkości materiału. Jego mikrowłókna nie są podczas nadruku naruszane. Termotransfer może zatem być wykonany na wiskozie, bawełnie naturalnej i syntetycznej, a także na innych popularnych tekstyliach z wyjątkiem polarów czy wełny. Tenże druk stosuje się zatem do wykańczania T-shirtów, koszul, czapek, parasolek, smyczy, spodenek, jeansów, bluz itp. Na to mogą liczyć klienci firmy TEXTILDRUK, która gwarantuje kompleksową obsługę zamówienia, od wykonania projektu nadruku, przez zakup odzieży i wykonanie nadruku, aż po wysyłkę gotowych wyrobów.

Jak wygląda druk termotransferowy?

Druk termotransferowy odbywa się na maszynie sitodrukowej, która wykorzystuje różne technologie palet kolorystycznych (np. system kolorów PANTONE). Nie jest to zatem drukarka do termotransferu, którą myli się z sitodrukiem pośrednim.

Jeśli chodzi zaś o proces zadruku, warto wspomnieć głównie o tym, iż oparty jest on o nakładanie specjalnego płynnego lub sproszkowanego kleju, który wygrzewany jest w tunelu grzewczym. Sama grafika jest zaś umieszczana w określonym miejscu przy użyciu prasy termotransferowej pod odpowiednio wysokim ciśnieniem. Istotna jest też temperatura, która różni się od rodzaju powierzchni zadruku.

Termotransfer i jego zalety

Termotransfer jest szczególnie polecany wtedy, kiedy grafika do zadruku jest wielokolorowa i skomplikowana. Technologia ta z łatwością radzi sobie bowiem z odzwierciedlaniem nawet najbardziej złożonych projektów. Bez problemu druk termotransferowy zadrukowuje każdą powierzchnię, niezależnie od rodzaju odzieży. Ta metoda sprawdza się również przy nadrukach w trudno dostępnych miejscach. Przykładem są kieszenie czy też metki odzieżowe trwałe, tworzone od wewnątrz ubrania. Jakie jeszcze zalety ma termotransfer?

Gwarantuje on nadruk o niebywale wysokiej wytrzymałości, zarówno na wodę, wilgoć i środki piorące, jak i wahania temperatury oraz promieniowanie UV – odporność na blaknięcie. Ponadto wykonana termotransferem grafika nie ściera się. Najlepiej zaś stosować tę technologię przy dużych nakładach nadruku.