Sztuka introligatorska znana jest od najdawniejszych czasów. To dziedzina poligrafii, która zajmuje się różnymi metodami pokrywania i zdobienia podłoża, używając do tego wybranych materiałów i substancji. Obecnie istnieje wiele nowoczesnych maszyn, dzięki którym uszlachetnianie druku wykonać można na wiele sposobów. Jedną z metod jest tłoczenie – co warto wiedzieć o tym procesie?

Na czym polega tłoczenie papieru?

Tłoczenie jest jedną z technik drukarskich wykorzystywaną do tworzenia w materiale tłoczonym trójwymiarowego wzoru. Proces ten zaczyna się od przygotowania projektu (może to być tytuł, logo, element zdobniczy). Następnie specjalną matrycą ściska się dany element celem jego uwypuklenia. Po skończonej pracy podany wzór jest praktycznie zatopiony w powierzchnię materiału. Tłoczenie papieru może odbywać się w temperaturze pokojowej, często jednak tłocznik podgrzewa się do uzyskania kilkudziesięciu stopni Celsjusza – po to, by materiał zachował większe odkształcenia.

Nierzadko pracownie introligatorskie zajmujące się takim uszlachetnianiem druku korzystają z jeszcze wyższych temperatur, aby odbarwić materiał, nadając mu ciekawszego wyglądu. Dodatkowo tłoczenie można jednocześnie wypełnić farbą. Taki druk nosi nazwę letterpress. Metoda ta daje niepowtarzalne efekty i pozwala w bardzo precyzyjny sposób odwzorować każdy detal na powierzchni np. papieru. Odkształcone podłoże jest wyczuwalne w dotyku i bardziej przykuwa wzrok. Gdzie w praktyce spotkamy się z tą techniką?

Praktyczne wykorzystanie tłoczenia

Z elementami tłoczonymi spotkać się można wszędzie – bardzo często stosuje się je chociażby przy produkcji wizytówek. Małe nośniki reklamy mają się przede wszystkim wyróżniać, aby jak najbardziej zainteresować potencjalnego klienta, dlatego stosuje się na ich powierzchni taki sposób uszlachetniania druku.  Kolejnym elementem są foldery lub ulotki. W celu zwrócenia uwagi odbiorcy tłoczy się przeważnie tytuł bądź kluczowe informacje o firmie. Tłoczenie papieru to metoda sprawdzająca się również przy przygotowywaniu wszelkiego typu zaproszeń.

Najczęściej wykorzystywane jest to oczywiście w branży ślubnej. Z tłoczeniem spotkamy się również na opakowaniach leków czy kosmetyków. Przeprowadzenie takiego uszlachetniania druku to zadanie dla specjalistów, takich jak np. Introlech Introligatornia. To pracownia, w której prace w zakresie tłoczenia papieru wykonywane są na najnowszych urządzeniach do tego przeznaczonych – maszynach automatycznych lub sztanctyglach. Pozwala to na zachowanie maksymalnej precyzji przy tworzeniu trójwymiarowych wzorów lub napisów na papierze.