Zgłoszenie celne występuje w momencie, kiedy dana osoba w określony sposób oraz formie wyraża chęć umieszczenia towaru pod procedurą celną. Co ważne, nie powinniśmy go kojarzyć wyłącznie z papierowym lub elektronicznym dokumentem. Co to konkretnie oznacza i na jakie kwestie warto zwracać uwagę? Pytamy specjalistów z firmy zajmującej się tego typu zgłoszeniami – Transconsult Poland.

Formy zgłoszenia

Jak wygląda proces zgłoszenia celnego? Możemy je zrobić w formie pisemnej, informatycznie, ustnie, a nawet w każdej innej, pod warunkiem, że jest dopuszczona przez przepisy. Musimy pamiętać, że Polska jest objęta tak zwaną unią celną, co oznacza, że nie stosujemy formalności w obrocie towarowym pomiędzy członkami Unii Europejskiej. Co to dla nas oznacza? Odprawie podlegają tylko towary, które zostały sprowadzone lub wwożone do krajów spoza tego terytorium. 

Kiedy należy zgłosić?

Zgłoszenie powinniśmy złożyć najpóźniej w momencie przystąpienia do kontroli celnej.

Jeśli decydujemy się na formę pisemną, musimy wykorzystać formularz SAD, który jest opublikowany na stronie internetowej Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej. Elektroniczne zgłoszenie odbywa się w systemie AIS/IMPORT, zgodnie ze specyfikacją techniczną, którą również znajdziemy na witrynie PUESC,

mówi specjalista z firmy Transconsult Poland.

Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zwolnienia z należności celnych niektórych produktów. Wystarczy, że zostały dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej oraz tak zwanego zawieszenia poboru należności przywozowych. 

Bezdokumentacyjna firma zgłoszenia 

Bez wątpienia najpopularniejszą i najłatwiejszą opcją jest zgłoszenie przez działanie. Polega na realizacji czynności w granicznym urzędzie celnym, lotniczym, morskim bądź drogowym, przez transport zielonym pasem, o ile istnieje system dwóch obszarów lub też przejazd przez urząd nieposiadający kontrolowanych jezdni. Tego typu formie mogą podlegać towary pozbawione charakteru handlowego, a także zwolnione z należności celnych i podatkowych.