Księgowość uproszczona to najprostszy sposób prowadzenia księgowości, z którego chętnie korzystają mikroprzedsiębiororcy, start-upowcy oraz pozostałe osoby prowadzące małą działalność gospodarczą. Rozwiązanie jest oparte na prostych i transparentnych zasadach, nie wymaga użycia zaawansowanych narzędzi rachunkowych oraz dostosowywania się do rozbudowanych wymogów prawnych. Nic dziwnego, że coraz więcej firm korzysta z tego modelu rozliczeń.

Kto może korzystać z księgowości uproszczonej?

Z księgowości uproszczonej mogą skorzystać osoby fizyczne, spółki osób fizycznych (cywilne, jawne, partnerskie) oraz spółdzielnie socjalne, których przychody nie przekraczają progu ustawowego (w roku 2019 próg wynosił 8 746 800 zł). Po przekroczeniu tego limitu firma traci prawo do korzystania z uproszczonej księgowości i musi przejść na pełne księgi rachunkowe.

Na czym opiera się księgowość uproszczona?

Mała księgowość opiera się na uproszczonych zasadach ewidencjonowania zdarzeń i danych finansowych. To dobre rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na sprawnym rozliczeniu podatków bez konieczności dokładnej analizy i monitoringu danych finansowych.

Istnieją trzy modele rozliczeń w ramach księgowości uproszczonej:

  • Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Najczęściej wybierana przez firmy jednoosobowe. Przedsiębiorca opłaca podatki od kwoty dochodu. Podatki mogą być naliczane według zasad ogólnych lub liniowo.

  • Ryczałt ewidencjonowany

Podatek naliczany w oparciu o uzyskane przychody, ale z pominięciem kosztów (rozliczenie dostępne tylko dla określonych grup przedsiębiorców)

  • Karta podatkowa

Stawka podatku jest stała i niezależna od osiąganego przychodu. Ta forma rozliczeń jest dostępna przy spełnieniu wymogów odnośnie do rodzaju prowadzonej działalności, miejsca jej wykonywania oraz liczby pracowników).

Księgowość uproszczona – samodzielnie czy z biurem?

Główną zaletą księgowości uproszczonej jest pominięcie wszelkich dodatkowych kroków formalnych i skupienie się na prowadzeniu działalności. Korzystając z usług sprawdzonego biura rachunkowego, takiego jak Fis-Ola Biuro Rachunkowe Aleksandra Dubicka, można całkowicie zapomnieć o sprawach księgowych i skupić się na prowadzeniu własnego biznesu. Obsługa księgowa przez firmę zewnętrzną nie generuje dużych miesięcznych kosztów, a daje pewność, że wszystkie rygorystyczne wymogi prawne zostały spełnione i rozliczenia są prowadzone bezbłędnie i z zachowaniem najwyższego stopnia szczegółowości.