Nie tylko pracownik ma obowiązki wobec swojego szefa. Pracodawca musi przeszkolić podwładnego w zakresie BHP, wliczając w to szkolenie przeciwpożarowe. Obowiązek ten jest określony w artykule 237 Kodeksu pracy, gdzie paragraf pierwszy mówi o niemożności dopuszczenia pracownika do takich czynności, do których nie ma kwalifikacji lub odpowiedniej wiedzy. Na szczęście istnieją szkolenia, które umożliwiają pozyskanie wszystkich niezbędnych informacji. Na czym one polegają? W zrozumieniu tego zagadnienia pomoże nam firma Usługi BHP – Zbigniew Zabłocki.

Szkolenia przeciwpożarowe dla firm

Szkolenia przeciwpożarowe są jednymi z najważniejszych dotyczących bezpieczeństwa w miejscu pracy. Niekontrolowany ogień może wydarzyć się tak naprawdę w każdym możliwym pomieszczeniu i wystarczy do tego zwykła nieuwaga. Dlatego pracodawcy mają obowiązek przeszkolić pracowników, aby w razie nagłej sytuacji wszyscy poradzili sobie z problemem. Szczególny nacisk kładzie się na przekazanie wiedzy o prawidłowym zachowaniu w razie pożaru. To oznacza, że w trakcie szkolenia przeciwpożarowego pracownicy dowiadują się m.in. jak wezwać pomoc, jakie czynności należy wykonać przed opuszczeniem budynku oraz jak powinna wyglądać sprawna ewakuacja.

W przeprowadzeniu kursu pomoże nam firma Usługi BHP – Zbigniew Zabłocki.

Dobrze przeprowadzone szkolenie pozwala na skuteczne przyswojenie pozyskanej wiedzy przez pracowników. Firma szkoleniowa Usługi BHP – Zbigniew Zabłocki, jak sama nazwa wskazuje, działa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – w tym ochrony przeciwpożarowej. Zajmuje się organizacją szkoleń dotyczących BHP, PPOŻ i udzielania pierwszej pomocy, a także prowadzi postępowania powypadkowe. Specjaliści z opisywanego przedsiębiorstwa zajmują się opracowywaniem procedur i instrukcji we wcześniej wymienionych zakresach, a także oceną ryzyka zawodowego. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży, a jej siedziba znajduje się w Gdańsku.

Dodatkowe obowiązki pracodawcy

Szef każdej firmy musi wyposażyć budynek w sprzęt pożarniczy oraz środki gaśnicze. Powinien także pilnować, aby w trakcie prac były przestrzegane przeciwpożarowe wymagania – zarówno budowlane, jak i instalacyjne. Trzeba też pamiętać, że to do obowiązków pracodawcy – jako właściciela budynku – należy zapewnienie pracownikom swobodnej ewakuacji, gdy już zdarzy się wypadek. Wlicza się w to również odpowiednie wcześniejsze przygotowanie miejsca pracy – tak, aby wyjścia ewakuacyjne były bez problemu dostępne. Warto dodać, że szef powinien być w stanie zapanować nad swoimi podwładnymi, koordynując ewakuację. Jednak nawet najlepszy kierownik nie może w przeciągu kilku minut przekazać, jak pracownicy mają się teraz zachować – i właśnie dlatego szkolenia przeciwpożarowe są konieczne.