Usługi transkrypcji nagrań stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Wykorzystywane są przez klientów biznesowych, osoby prywatne, a także przez instytucje publiczne. Lista podmiotów, które potencjalnie zainteresowane są transkrypcją, czyli po prostu przepisywaniem tekstu z nagrań audio czy video, jest bardzo długa. Na czym polega zatem transkrypcja? Kto powinien z niej skorzystać?

Czym jest transkrypcja?

Transkrypcja nagrania audio/video polega na wiernym zapisie przebiegu zarejestrowanej rozmowy, wypowiedzi, monologu itp. Niekiedy uwzględnia ona równoczesną edycję tekstu do formy dostosowanej do potrzeb czytelnika i zleceniodawcy. Zawsze jednak musi być sporządzona starannie tak, by zachować w stu procentach treść merytoryczną nagrania.

Do wykonywania transkrypcji potrzebny jest również profesjonalny sprzęt. Wysokiej klasy urządzenia oferuje marka OLYMPUS, która wyprodukowała m.in. ceniony na rynku zestaw AS-9000 wyposażony w sterownik nożny. Dzięki temu wiele zadań przy transkrypcji – np. zatrzymywanie nagrania –możliwe jest za wciśnięciem odpowiedniego przycisku stopą. Znacznie ułatwia to proces przepisywania tekstów z nagrań. Prócz tego ciekawym rozwiązaniem dla osób zajmujących się transkrypcją jest program rozpoznawania mowy NEWTON, który umożliwia tworzenie dokumentów tekstowych poprzez dyktowanie, a jego dokładność wynosi około 98%. Taką zaawansowaną technologię wykorzystują w swojej pracy eksperci firmy STENOTECH, która specjalizuje się w obsłudze stenograficznej konferencji, w wykonywaniu stenogramów, a także w protokołowaniu.

Komu polecane są usługi transkrypcji?

Przykładów zastosowania transkrypcji jest naprawdę wiele, a usługi w tym zakresie wykorzystywane są obecnie przez klientów indywidualnych, instytucje państwowe, przez świat biznesu, a także przez artystów i naukowców. Transkrypcja może służyć np. do przepisywania treści nagranych wykładów, konferencji czy wywiadów marketingowych. Duże korporacje zlecają ją również po to, by stworzyć zapis rozmowy telefonicznej do celów reklamacyjnych.

Pomoc transkrybentów coraz częściej jest też wykorzystywana w ramach długofalowego wsparcia. Naukowcy czy artyści często nagrywają swoje przemyślenia, które później chcą przelać na tekst. To wtedy usługa transkrypcji pozwoli szybko uzyskać cały zapis nagrania w formie tekstu pisemnego w odpowiednim dokumencie. Transkrypcja jest też coraz chętniej wykonywana z języków obcych. Korzystają z niej również wydziały kryminalne, prokuratura, wojsko, a także szkoleniowcy.

Cena transkrypcji

Cena transkrypcji zależy od rodzaju nagrania, jego jakości, obszerności, czasu realizacji zlecenia, a także od rodzaju zarejestrowanej treści dźwiękowej. Stawka za transkrypcję rośnie m.in. wtedy, kiedy transkrybent ma do czynienia z językiem specjalistycznym np. prawniczym, technicznym czy medycznym, a także wtedy, kiedy nagranie jest zakłócone. Podkreślić jednak należy, że najlepsze firmy dzięki specjalistycznemu sprzętowi są w stanie stworzyć zapis z dźwięku pełnego szumów, krzyków i innego hałasu. Wspomniane systemy do dyktowania, umożliwiają zaś realizację zleceń w skróconym o kilkadziesiąt procent czasie. Przy dużej ilości materiałów warto wybierać pracownie wyposażone w takie oprogramowanie.