Posadzki wykonane z betonu lub fugi pomiędzy płytkami ceramicznymi to jedne z najtrudniejszych w utrzymaniu czystości powierzchni. Szczególnie wtedy, kiedy znajdują się one w halach przemysłowych i są stale narażone na nowe zabrudzenia. Wiąże się to nie tylko ze sporym wydatkiem, ale też zajmuje dużo czasu. W jaki sposób usuwać brud i uporczywe plamy z poszczególnych rodzajów powierzchni?

Beton i inne posadzki przemysłowe

Posadzki przemysłowe stanowią największe wyzwanie, dlatego warto zatrudnić w tym celu specjalistów. Ważne jest nie tylko dokładne ich umycie, ale też zakonserwowanie powierzchni, aby zwiększyć trwałość podłoża. Zwykle są one narażone na sporą eksploatację i ścieranie, więc dobrze jest robić to regularnie. Sprzątanie zawsze zaczyna się od zebrania większych śmieci i dokładnego odkurzenia całej powierzchni. Trzeba być wyczulonym na wszystkie zakamarki, w których mogą znajdować się zanieczyszczenia. Mycie na mokro może odbywać się przy użyciu mopa lub automatycznych maszyn. Te drugie są zdecydowanie bardziej skuteczne. Należy pamiętać o częstym wymienianiu wody, gdy tylko stanie się mocno mętna. W przeciwnym razie, zamiast pozbywać się brudu – będzie on wcierany w posadzkę.

Płytki ceramiczne, gres i terakota

Płytki ceramiczne i inne podłogi, które posiadają fugi to również niełatwe zadanie. I choć zanieczyszczenia z płytek można bardzo łatwo usunąć, w fugach gromadzi się masa brudu, który przylega ściśle do ich chropawej powierzchni. Specjaliści z firmy sprzątającej PHU Azyl wspominają, że wiele amatorów popełnia błąd i zapomina o dokładnym wyczyszczeniu fug. I choć po powierzchownym myciu podłoga w miarę dobrze się prezentuje, po wyszorowaniu fug widać wyraźną różnicę – powierzchnia zaczyna wyglądać jak nowa! W tym celu wykorzystuje się zwykle szczotki ze sztywnym włosiem, które są dopasowane w taki sposób, aby ścierać brud i jednocześnie nie powodować zarysowań na płytkach.

Wykładziny i dywany

Tkaniny są jednym z najdelikatniejszych materiałów na podłogach. Szybko się brudzą i bardzo łatwo je uszkodzić podczas nieprawidłowego czyszczenia. Najlepszym sposobem jest oczywiście sprzątanie na sucho, przy pomocy odkurzacza. Niestety, czasami konieczne jest zastosowanie specjalistycznych detergentów, które pozbędą się uporczywych plam. Należy pamiętać, aby zawsze rozpocząć od dokładnego odkurzenia, gdyż dzięki temu można uniknąć powstawania nowych plam i „błota” pomiędzy włóknami. Jeśli nie posiadamy odkurzacza piorącego, czyszczenie można wykonać ręcznie, wykorzystując specjalne szampony do dywanów. Będzie to jednak zdecydowanie mniej efektywne niż wynajęcie specjalistów wyposażonych w profesjonalne sprzęty.