Nie każda sprawa odzyskania należności przez komornika kończy się zaspokojeniem wierzyciela. Niekiedy ze względu na zaistniałe przeszkody, których usunięcie nie jest możliwe, musi dojść do umorzenia prowadzonego postępowania. Nie oznacza to jednak, że osoba próbująca odzyskać swoje należności pozostaje bez wyjścia. W jakich dokładnie okolicznościach dochodzi do takich sytuacji?

Czym jest postępowanie egzekucyjne?

Brak uregulowania należności w wyznaczonym terminie i pomimo ponagleń daje wierzycielowi prawo do złożenia wniosku w sądzie rejonowym o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W ten sposób może odzyskać ustaloną kwotę z nieruchomości bądź ruchomości dłużnika. Co ważne, to również osoba żądająca odzyskania zaległych wpłat wskazuje w składanym dokumencie, z jakich części składowych majątku zadłużenie ma zostać ściągnięte. Na podstawie tytułu wykonawczego nadawanego przez sąd oraz odrębnie składanego wniosku, między innymi komornik Adam Derda, działający przy Sądzie Rejonowym w Żyrardowie, zajmuje na przykład dom, część comiesięcznych dochodów, samochód czy też konto bankowe. W niektórych sytuacjach jednak odzyskanie zadłużenia może okazać się niemożliwe.

Kiedy dochodzi do umorzenia postępowania?

Na początek należy zaznaczyć, że nie należy mylić zawieszenia z umorzeniem. W pierwszym przypadku oznacza to, że zajęcie komornicze staje się niemożliwe do przeprowadzenia na dany moment, jednak w przyszłości po usunięciu przeszkód, zostanie wznowione. Dotychczas podjęte działania natomiast nadal pozostają w mocy prawa. Umorzenie z kolei oznacza, że wszystkie czynności zostają uchylone, a komornik zaprzestaje całkowicie wykonywania kolejnych. Do takiej sytuacji dochodzi między innymi, gdy:

  • nie było sposobności zaspokojenia wierzyciela częściowo lub całkowicie;
  • postępowanie zostało zawieszone na rok i wierzyciel nie złożył wniosku o jego wznowienie;
  • nastąpiła druga nieudana licytacja majątku dłużnika, bez chęci jego przejęcia ze strony wierzyciela;
  • jedna bądź obydwie strony postępowania nie miały osobowości prawnej;
  • dłużnik spłacił zaległości lub porozumiał się z wierzycielem.

Warto dodać, że tego rodzaju decyzja nie jest jednak równoznaczna z anulowaniem długu, ponieważ wierzyciel wciąż może złożyć kolejny wniosek o wszczęcie postępowania od nowa. Wymienione wyżej okoliczności stanowią przesłanki do umorzenia postępowania egzekucyjnego z mocy prawa, na wniosek, a także z urzędu. W drugim z wymienionych przypadków dokument może złożyć zarówno wierzyciel, jak i dłużnik – dzieje się tak najczęściej w sytuacjach, gdy sprawa jest prowadzona przeciwko osobie, która faktycznie nim nie jest. Ponadto o umorzeniu można mówić na podstawie wyroku sądu w sytuacji, gdy komornik prowadzi egzekucję, łamiąc obowiązujące go przepisy.