Większość z nas zna śruby, wkręty i gwoździe. Używamy je podczas prac domowych, ale także dość często stosuje się je podczas profesjonalnych prac budowlanych. Mało kto, jednak wie, że wszystkie wyżej wymienione przedmioty zaliczyć można do tak zwanych elementów złącznych. Jaka jest ich konkretna definicja? Jak wygląda klasyfikacja ich podziału? Gdzie się je stosuje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej!

Czym są elementy złączne?

Zanim zaczniemy szerzej omawiać temat elementów złącznych, warto poznać ich definicje. Przestawi ją specjalista ze sklepu z artykułami metalowymi REXNajprostsza definicja elementów złącznych tłumaczy, że są to drobne produkty służące do mechanicznego połączenia ze sobą różnych części. Choć wiele osób uważa je niezbyt skomplikowane, to ich wykonanie wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Oferowane przez nas elementy złączne, produkowane są przed doświadczone firmy, dlatego są gwarancją wytrzymałości i wysokiej jakości.

Dobrej jakości elementy złączne powinny być odpowiednio skonstruowane, wytrzymałe i przede wszystkim odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym temperatury i korozji. Dodatkowo złącza powinny spełniać odpowiednie normy, w tym normę DIN, PN oraz ISO.

Rodzaje elementów złącznych

Obecnie na rynku spotkać możemy ogromną ilość różnego rodzaju elementów złącznych. Do najpopularniejszych i najczęściej spotykanych, z pewnością zaliczyć możemy:

·         śruby,

·         wkręty,

·         gwoździe,

·         złącza ciesielskie.

Warto pamiętać, że do śrub potrzebne są także nakrętki oraz podkładki. Zanim zdecydujemy się na zakup któregoś ze złączy, warto zapoznać się z jego szerszą charakterystyką. Dlatego zapraszamy do krótkiej analizy trzech najpopularniejszych złączy, czyli śrub, wkrętów i gwoździ.

Rodzaje i zastosowanie gwoździ

Kto z nas nie ma w domu szuflady albo skrzynki, w której znaleźć można różnego rodzaju gwoździe. Ale czy umiemy nazwać każdy z tych rodzajów? Raczej nie! Dlatego już służymy pomocą!

Najprościej mówiąc, gwoździe zbudowane są z trzpienia, którego jedna strona jest zaostrzona, a drugą tworzy płaski łeb. Najczęściej wykorzystuje się przy łączeniu ze sobą elementów drewnianych. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonuje się gwoździe, to jest to najczęściej stal, jednak znajdziemy także gwoździe miedziane, aluminiowe i mosiężne.

Znając już podstawowe informacje o gwoździach, przejdźmy do ich rodzajów:

·         Gwoździe budowlane – wykorzystuje się je najczęściej podczas prac wykończeniowych, remontowych oraz ciesielskich. Jeśli chodzi o budowę, to mają one okrągły trzpień;

·         Gwoździe papowe – używa się je do łączenia materiałów izolacyjnych, w szczególności podczas prac dekarskich. Ich trzon jest gładki;

·         Gwoździe pierścieniowe – wykorzystuje się je do mocowania złączy do drewna. Ich trzpień jest w całości karbowany;

·         Gwoździe skrętne – używa się je przy pracy z drewnem. Ich trzpień jest po części płaski, a po części skręcony.

Rodzaje i zastosowanie śrub

Mówiąc najprościej, śruby to gwintowane elementy złączne. Wykorzystuje się je przy budowie różnego typu budynków, maszyn i konstrukcji stalowych. Śruby posiadają najwięcej rodzajów i podrodzajów. Można je dzielić ze względu na długość, średnicę, kształt łba, rodzaj trzpienia oraz zakończenia. Do najpopularniejszych śrub zaliczyć można:

·         Śruby z łbem sześciokątnym – wykorzystywane przy konstrukcjach stalowych i drewnianych;

·         Śruby imbusowe – często stosowane, gdyż ich montaż jest bardzo prosty, a same śruby są często nierdzewne;

·         Śruby zamkowe – posiadają grzybkowe łby. Ich główną zaletą jest fakt, że nie można ich odkręcić od zewnątrz;

·         Śruby zgrzewne – są to śruby nierdzewne, które przewodzą prąd. Najczęściej stosuje się je do łączenia elementów żeliwnych.

Mówiąc o śrubach, koniecznie należy wspomnieć także o nakrętkach oraz podkładkach. Te pierwsze służą do trwałego zespolenia ze sobą dwóch elementów. Najczęściej przypominają pierścień, który nakręca się na śrubę. Podkładki natomiast mają za zadanie izolować nakrętkę, zabezpieczyć ją przed odkręcaniem oraz zwiększyć powierzchnie nacisku na materiał.

Rodzaje i zastosowanie wkrętów

Trzecim i zarazem ostatnim omawianym przez nas rodzajem elementów złącznych są wkręty. Służą one najczęściej do łączenia elementów drewnianych czy metalowych. Sprawdzą się także do mocowania przedmiotów do płyt kartonowo-gipsowych. Obecnie na rynku możemy znaleźć trzy główne typy wkrętów:

·         Wkręty do metalu – jeśli chodzi o ich budowę, najczęściej posiadają stożkowe, walcowe lub podkładkowe łby. Wykorzystuje się je przeważnie do łączenia metalu z blachą;

·         Wkręty do drewna – jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się je do łączenia materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Służą także do mocowania elementów niedrewnianych do drewnianych;

·         Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych – łatwo je odróżnić od pozostałych, ponieważ przeważnie są fosforowane na czarny kolor. Służą do przytwierdzania płyt kartonowo-gipsowych do konstrukcji drewnianych lub stalowych.

Podsumowując, istnieje wiele rodzajów elementów złącznych. Mamy nadzieje, że dzięki tej odrobinie wiedzy znalezienie tych odpowiednich będzie łatwiejsze. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zgłosić się do specjalistów, takich jak firma REX.