W zakres działań komorniczych wchodzi szereg różnych usług, wynikających każdorazowo z indywidualnego przebiegu danej sprawy. komornik sądowy to osoba, która niejako reprezentuje wierzyciela chcącego odzyskać powierzone dłużnikowi mienie. Czy możliwy jest wybór konkretnego komornika, który będzie reprezentował daną sprawę? W niektórych wypadkach zgodnie z ustawą możesz wskazać, jaki organ będzie pełnił usługi komornicze.

Jaki zakres działań leży w obowiązkach kierownika?

Praca komornika z reguły jest wszystkim dobrze znana, choć większość dąży do tego, aby ze świadczonymi przez niego usługami nie mieć nic nigdy do czynienia. Mimo to, życiowe sprawy często toczą się takim torem, na którym nie mamy wielkiego pola do manewru i konieczne jest w końcu zmierzenie się ze swoim dłużnikiem lub wierzycielem — w zależności od tego, po której stronie barykady się znajdujemy. W ofercie usług firmy Artur Tlaga Komornik Sądowy leżą takie zadania, jak:

  • przeprowadzanie licytacji komorniczych nieruchomości,

  • prowadzenie licytacji komorniczych ruchomości,

  • egzekucja należności.

Czy można dokonać wyboru komornika?

Zgodnie z definicją i jej założeniami, komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy danym sądzie rejonowym. Realizując swoje usługi, wypełnia również orzeczenia sądu, który zleca egzekucję należnych wierzycielowi środków. Choć często powołanie kierownika to ostateczność, to wiele spraw prowadzi właśnie do niego, jeśli ani wierzyciel, ani firma windykacyjna nie jest w stanie wyegzekwować zapożyczonych czy przejętych środków materialnych lub pieniężnych. Czy możemy wybrać, kto będzie pełnić usługę komorniczą w naszej sprawie? Zgodnie z ustawą, taka sytuacja jest możliwa, jednak poza pewnymi wyjątkami, jakimi są m.in. sprawy o wydanie ruchomości, egzekucję z nieruchomości, opróżnienie lokali mieszkalnych z rzeczy, opuszczenie wskazanego lokalu przez niepożądane osoby. W takich przypadkach dobrowolny wybór komornika nie jest możliwy.