Druk offsetowy jest technologią, która najlepiej sprawdza się do tworzenia dużej ilości kopii różnych publikacji. Cechuje się stosunkowo niskimi kosztami i szybkim czasem wydruku. Jednym z ważniejszych elementów druku offsetowego, któremu przyjrzymy się w tym artykule jest płyta offsetowa, która jest poddawana naświetlaniu. Sprawdź, co dokładnie warto wiedzieć na ten temat i poznaj ofertę sprawdzonej firmy Ref-Graf. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest płyta offsetowa?

Pomimo faktu, że druk cyfrowy nieustannie się rozwija, to w przypadku konieczności wydrukowania publikacji, jak np. książka czy ogromnej ilości ulotek reklamowych w bardzo dużych nakładach najlepiej sprawdza się druk offsetowy. Dzieje się tak, ze względu na stosunkowo niskie koszty realizacji, a także krótki czas, potrzebny do druku. Offset jest tzw. przemysłową wersją druku. Kluczowym elementem tej technologii są płyty offsetowe, których produkcją zajmuje się doświadczona firma Ref-Graf, działająca na terenie województwa wielkopolskiego. Płyta offsetowa jest niczym innym, jak cienkim arkuszem blachy, potocznie nazywanym formą drukową. Aby spełniała swoje zadanie jest poddawana procesowi naświetlania.

Co jeszcze warto wiedzieć o płytach offsetowych?

Zasada działania, na której opiera się technologia druku offsetowego jest stosunkowo prosta i polega na przenoszeniu obrazu z formy drukowanej (blachy) na podłoże drukowane  (najczęściej papier). Cały proces „przenoszenia” wymaga użycia specjalnych cylindrów – formowanych, pośrednich i dociskowych. Doświetlanie płyt offsetowych pozwala na przygotowanie miejsc na formie, z których farba będzie przekazywana na obraz drukowany. W ofercie firmy Ref-Graf dostępne są płyty offsetowe termiczne (chemiczne i bezchemiczne), fioletowe (chemiczne i bezchemiczne), analogowe i srebrowe. Jeśli wykorzystuje się do tego procesu promień lasera podczerwonego, mówimy o płytach termicznych. W swojej ofercie posiada je firma Ref-Graf, która klientom proponuje kilkanaście rodzajów tego typu form drukowych. Są one dostępne m.in. w wariancie chemicznym lub bezchemicznym.

W procesie produkcji arkusz blachy jest pokrywany warstwą emulsji uczulonej (światłoczułej) na określoną długość fali świetlnej. Następnie przeprowadzane jest naświetlanie przy pomocy lasera, aby utrwalić powstający w niej obraz. W przypadku płyt termicznych do naświetlania wykorzystuje się lasery podczerwone. Z kolei płyty fotopolimerowe są uczulone na światło lasera niebieskiego, zaś srebrowe naświetlane są niskoenergetycznym laserem niebieskim. Aby móc uzyskać najlepsze płyty wykorzystywane w drukarniach offsetowych, to najlepiej skorzystać z usług firmy Ref-Graf z Lubonia, która oferuje wiele modeli płyt, wytrzymujących bardzo duże ilości wykonywanych odbitek. Dodatkowo, przedsiębiorstwo to posiada szeroki asortyment materiałów poligraficznych, jak np. chemia do filmów oraz płyt. Dodatkowo, firma to wyróżnia się na tle konkurencji nie tylko długoletnim doświadczeniem w branży, ale także miłą obsługą oraz fachowym doradztwem.