Wiele osób mylnie uważa, że wzór użytkowy i wzór przemysłowy to dwie różne rzeczy. Ten błąd może cię sporo kosztować. Właśnie dlatego dziś poruszymy temat różnic między tymi dwoma wzorami, a także podpowiemy ci który najlepiej sprawi się przy twoim patencie i w jaki sposób podjąć odpowiednią decyzję. Zaciekawiony? W takim razie czytaj dalej i wszystkiego się dowiedz!

Czym jest wzór użytkowy?

Wzór użytkowy, a właściwie jego definicja określona jest w Ustawie Prawa Własności przemysłowej. Wzór użytkowy to nowe i nadające się do przemysłowego zastosowania rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu lub budowy przedmiotu o trwałej postaci albo przedmiotu składającego się ze związanych ze sobą funkcjonalnie części o trwałej postaci.

Jakie są przykładowe wzory użytkowe? Np. meble czy ich fragmenty, przedmioty do gier oraz zabawki, produkty codziennego użytku, całe urządzenia, bądź ich elementy czy nawet wytwory wykorzystywane w budownictwie.

Czym jest wzór przemysłowy?

Wzór przemysłowy to nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

Wygląd przedmiotów chroni jedynie wzór przemysłowy. Co to oznacza? Jeśli dany przedmiot ma nowatorską konstrukcję, ale pomalowany jest w finezyjny i nietypowy sposób wzór użytkowy ochroni jedynie mechanizm działania czy konstrukcję, a nie wygląd zewnętrzny czy estetykę. Jakie są przykładowe wzory przemysłowe? Np. jest to odzież, obuwie, nakrycia głowy, dodatki, przedmioty codziennego użytku, gry, zabawki, meble, logo firmy czy sygnet, a także produkty spożywcze jak np. słodycze.

Wzór użytkowy czy wzór przemysłowy - co wybrać?

Co więc będzie dla ciebie lepsze? Kiedy wybrać wzór użytkowy, a kiedy wzór przemysłowy? Jeśli nie jesteś pewien swoich działań, skontaktuj się z profesjonalistami. Ekspertem w tej dziedzinie jest firma Bożydar Piotrowski Kancelaria patentowa, która zajmuje się ochroną własności przemysłowej. Zajmą się oni twoim patentem w sposób należyty. Złożą wniosek do urzędu patentowego, opracują dokumentacje, wzory (zarówno te użytkowe, jak i przemysłowe), a ponadto zapewniają utrzymanie ochrony patentowej i przeciwdziałanie naruszaniu praw wyłącznych z patentu, wzoru, znaku towarowego czy topografii układu scalonego.

Przede wszystkim wszystko zależy od danej "rzeczy", którą chcesz zarejestrować. Jeśli zależy ci na oryginalnym wyglądzie i jest to właściwie najważniejsze w całym tym produkcie, postaw na wzór przemysłowy. Ochronę uzyskasz naprawdę szybko, bo w 14 dni na całą Unię Europejską, a na dodatek zminimalizujesz opłaty za głoszenie. Wzór użytkowy wybierz, w momencie w którym najważniejsza w twoim produkcie jest konstrukcja, zarówno ta zewnętrzna, jak i wewnętrzna, a wygląd jest albo mało ważny, albo całkowicie nieistotny. Na uzyskanie ochrony musisz jednak poczekać aż 2,5 roku.