Człowiek może być uczestnikiem wydarzeń, na które nie ma większego wpływu. Nieszczęśliwy wypadek może spotkać każdego. W zależności od skali niefortunnego zbiegu zdarzeń występują szkody zarówno na tle fizycznym, jak i psychicznym. Aby w jakimś stopniu zrekompensować i złagodzić ślad po przebytym wypadku, warto ubiegać się o zadośćuczynienie. Jak je uzyskać i komu się ono należy?

Czym jest zadośćuczynienie?

Pojęcie zadośćuczynienia często jest mylone z odszkodowaniem. W rzeczywistości są to dwa różniące się od siebie określenia. Odszkodowanie dotyczy szkody majątkowej, którą poniosła osoba po wypadku. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju koszta wynikające z uszkodzenia ciała lub pogorszenia stanu zdrowia, które są niezbędne do wyleczenia lub osiągnięcia poprawy sprawności fizycznej. Zadośćuczynienie jest natomiast rekompensatą pieniężną dotyczącą szkody niemajątkowej. Ma ono skompensować przeżycia poszkodowanego związane z jego cierpieniem cielesnym lub psychicznym. Jest ono trudniejsze do wycenienia niż odszkodowanie, ponieważ ciężej jest oszacować nienamacalne szkody, których doznał poszkodowany. Przyjęło się, że zadośćuczynienie powinno odpowiadać realnym warunkom życia osoby pokrzywdzonej – wypłacona kwota ma przedstawiać ekonomicznie odczuwalną wartość dla poszkodowanego, która jednak nie przewyższa wartości doznanej krzywdy.

Jak się starać o zadośćuczynienie?

Osoba, która uległa wypadkowi może się ubiegać zarówno o uzyskanie zadośćuczynienia, jak i odszkodowania na miarę krzywd, których doznała. Droga do przyznania tego typu świadczeń nie jest łatwa. Aby zostały przyznane osobie pokrzywdzonej przez los, musi ona najpierw bardzo szczegółowo uzasadnić konieczność ich wypłacenia. Poszkodowani mają jednak problem z dokładnym określeniem i spisaniem krzywd, których doznali w ramach wypadku. Kancelaria adwokacka adwokat Łukasz Frączek, LL.M. oferuje takim osobom pomoc w pozyskiwaniu zadośćuczynień. Egzekwuje od ubezpieczyciela wszystkie możliwe świadczenia na podstawie właściwie sporządzonego pisma. Pełnomocnictwo w trudnych do udowodnienia i określenia sprawach jest niezbędne, aby poszkodowany uzyskał wsparcie finansowe w trudnym dla niego okresie. Nie ma tu miejsca na pomyłki – zadośćuczynienie można otrzymać tylko raz, dlatego tak istotne jest, aby uwzględnić we wniosku wszelkie doznane krzywdy łącznie z tymi, które mogą potencjalnie wystąpić w przyszłości.