Procedura wyprowadzania zaległości księgowych to jedna z podstawowych czynności oferowanych przez biura księgowe. Niedopilnowanie terminów i podstawowych obowiązków w zakresie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów determinuje konieczność realizacji procedury wyprowadzenia zaległości i przygotowania czystego gruntu pod dalsze działania księgowe.

 Zaległości podatkowe – czym są?

 Niewykryte zaległości księgowe skutkują powstawaniem zaległości podatkowych. Zaległości podatkowe są z kolei sytuacją, w której podatek nie został uiszczone we właściwym terminie. Za zaległość uznaje się także nieterminową wpłatę zaliczki na podatek bądź raty podatku. Wszelkie nieprawidłowości mogą zostać wykryte w czasie kontroli podatkowej lub wykonywania standardowych czynności sprawdzających. Przepisy kodeksu karnego Skarbowego i ordynacji podatkowej dają jednak możliwość uniknięcia konsekwencji wynikających z zaległości w podatkach.

Jak uchronić się przed konsekwencjami zaległości podatkowych?

Pierwszą czynnością jest usunięcie wszelkich zaległości, a następnie złożenie brakujących deklaracji lub korekt deklaracji podatkowych. W przypadku niektórych wykroczeń i nieświadomych przestępstw skarbowych przedsiębiorca może uniknąć kary przez odwołanie się do instytucji czynnego żalu dającej możliwość odstąpienia od ukarania sprawców, którzy wyrazili skruchę z powodu popełnienia czynu zabronionego i zrealizowali ciążące na nich obowiązki. Aby zawiadomieniem było skuteczne, powinno zawierać dokładny opis popełnionego czynu oraz istotne okoliczności zdarzenia. Przed wysłaniem pisma, warto skonsultować jego treść z doświadczonym księgowym, takim jak Jagoda Skorupa Biuro Rachunkowe. Odpowiednio wczesne skorzystanie z instytucji czynnego żalu zwiększa szansę na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Warto jednak pamiętać, że procedura w żaden sposób nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku uiszczenia ustawowych odsetek wynikający z przekroczenia terminu spłaty należności.

Wyprowadzanie zaległości podatkowych – kiedy jest konieczne?

Istnieje sytuacji, które wymagają szybkiego i skutecznego wyprowadzenia zaległości podatkowych:

  • nieregularne prowadzenie księgowości: przejęcie ksiąg po przedsiębiorcy, który prowadził je samodzielnie.
  • brak wiedzy z zakresu prawa skarbowego i prowadzenia ewidencji firmowej,

Skutki zaległości podatkowych

Najczęstszym skutkiem zaległości podatkowych jest zaistnienie obowiązku uszczelnienia zaległej kwoty wraz z naliczonymi odsetkami ustawowymi. W szczególnych przypadkach, regulowanych art. 54 Kodeksu karnego skarbowego, podatnik może zostać obciążony karą grzywny, a nawet więzienia.