Decydując się na założenie działalności gospodarczej przedsiębiorca staje za każdym razem przed problemem wyboru formy prowadzenia tej działalności. Jedną z często wybieranych opcji, jakie przewiduje polskie prawo, jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy jej założeniu należy pamiętać o szeregu wymogów a także o konieczności przewidywania różnych zdarzeń jakie mogą przytrafić się w przyszłości (np. śmierć wspólnika, zmiana adresu siedziby spółki itp.). Dlatego warto już na tym etapie korzystać z fachowej pomocy prawnej.

Tradycyjny sposób założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Na wstępie należy podkreślić, że istnieje możliwość zarówno tradycyjnego sposobu założenia spółki z o. o. (który zostanie w niniejszym artykule omówiony) jak i za wykorzystaniem wzorca umowy poprzez Internet. Oba sposoby mają swoje wady i zalety. Osoby chcące założyć spółkę z o. o. będą musiały dokładnie przemyśleć ten wybór.

Jak informuje adwokat z Kancelarii Adwokackiej w Lipnie - tradycyjny sposób założenia spółki z o. o. przewiduje w pierwszej kolejności sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego. Taka umowa musi zawierać: 1) firmę i siedzibę spółki 2) przedmiot działalności spółki 3) wysokość kapitału zakładowego 4) czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział 5) liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników 6) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony. Oczywiście jest wiele innych aspektów, które mogą być uwzględnione w umowie spółki. Warto dokładnie je przemyśleć przed jej sformułowaniem. Nie jest to jednak ostatni etap założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dalsze etapy

Z chwilą zawarcia umowy spółki powstaje spółka z o. o. w organizacji, która może nabywać prawa i ponosić odpowiedzialność. Do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest jeszcze wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, powołanie zarządu, ustanowienie rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki oraz wpisu do rejestru. Zarząd spółki musi zgłosić jej zawiązanie do właściwego ze względu na siedzibę spółki sądu rejestrowego. Powinien zrobić to w ciągu sześciu miesięcy od zawarcia umowy spółki. W przeciwnym wypadku umowa spółki ulegnie rozwiązaniu.

Podsumowując, należy zaznaczyć, iż kolejne etapy zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymagają szczególnej uwagi ze strony osób ją zakładających. Nieoceniona jest w takiej sytuacji profesjonalna pomoc prawna.