Brokat to niewielkie cząsteczki rozpraszające światło. Dlatego pięknie mienią się wieloma barwami, zwracając na siebie uwagę. Ich zadaniem jest podnoszenie stopnia estetyki przedmiotów, a także wnętrz. To niedrogi, ale wielofunkcyjny produkt, który w krótkim czasie nadaje przedmiotom błyszczące wykończenie. Brokat dzielimy na poliestrowy i aluminiowy. Jednak można wymienić dużo więcej dostępnych na rynku rodzajów tego produktu: sypki, w sprayu, żelu oraz lakierze. Możemy znaleźć drobinki brokatu we wszystkich kolorach i ich odcieniach.

Jakie branże wykorzystują brokat?

Jeszcze niedawno brokat był wykorzystywany głównie do ozdabiania bombek choinkowych, a w dzisiejszych czasach służy także do produkcji wielu innych artykułów świątecznych. Można wymienić więcej branż, gdzie stosuje się brokat. Jedną z nich jest budownictwo, ponieważ błyszczące drobinki dodawane są np. do tynków, fug, płytek, farb, itp. 

Branża kosmetyczna także docenia walory estetyczne brokatu. Można go znaleźć w bardzo wielu kosmetykach, takich jak m.in. pomadki, mydła, lakiery do paznokci, pudry oraz wielu innych produktach.

Drobinki brokatu również stosuje branża florystyczna. Świetnie prezentują się jako ozdoba kwiatów, gałązek i innych komponentów dekoracyjnych. Takie samo zastosowanie brokatu można zaobserwować na zniczach. 

Właściwości brokatu (intensywne wybarwienie, błysk, kolorowe refleksy) są bardzo przydatne w produkcji przynęt na ryby. Bardzo często jest używany w firmach związanych z nadrukami, zarówno na papierze, jak i na tkaninie.

Jak najczęściej wykorzystujemy brokat dekoracyjny? 

Brokat jest interesującym elementem do ozdób w technice zdobniczej znanej jako decoupage. Połączenie go z klejem prowadzi do otrzymania wielu wspaniałych, brokatowych wzorów na pudełkach, ramkach na zdjęcia, szkatułkach, wazonach, a także meblach.

Sypki brokat wpływa na atrakcyjność scrapbookingowych projektów. Dzięki pięknemu połyskowi, świetnie sprawdzi się do ozdobienia kartek okolicznościowych (np. wielkanocnych lub bożonarodzeniowych), a także urodziny, zaproszeń na ślub, imieniny czy inną istotną okazję do spotkania. 

Trendem ostatnich lat są błyszczące, brokatowe paznokcie. Można oczywiście użyć gotowego lakieru z brokatem, ale dobrym, ciekawym pomysłem jest oddzielny zakup brokatu, umieszczenie go w solniczce i posypanie nim po pomalowanej płytce paznokcia lub stworzenie własnego wzoru. 

Brokat jest świetnym dodatkiem w okresie karnawału, gdy chcemy dodać nietuzinkowego błysku naszej fryzurze, powiekom albo ciału. Mnóstwo kobiet wybiera mieniące się w świetle drobinki w ramach upiększenia sylwestrowego makijażu. Idealnie sprawdzają się również do rozświetlenia strojów na Halloween.

Gdzie znaleźć brokat wysokiej jakości, który będzie można zastosować w dowolnej branży? Z pewnością warto zwrócić się do firmy Pro-Eko Zbigniew Rzepecki, z siedzibą w Chludowie.