Obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest niezależny od przysługującej władzy rodzicielskiej. Jak zaznacza adwokat z Kancelarii Adwokackiej Tomasza Posadzkiego, prawo ma taki sam zakres wówczas, gdy rodzic jest całkowicie tej władzy pozbawiony. Sprawdźmy, jak w praktyce wyglądają kontakty rodzica z małoletnim po ustaniu związku małżeńskiego. W jaki sposób Sąd rozstrzyga spory rodzicielskie?

Wyrok rozwodowy a ustalenie kontaktów z dzieckiem

Kontakty z dzieckiem oznaczają możliwość przebywania z potomkiem i bezpośrednie porozumienie się, a także kontakty pośrednie, czyli utrzymywane przez telefon czy środki komunikacji elektronicznej. Adwokat z Kancelarii Posadzkiego wskazuje, że w wyroku rozwodowym Sąd zwykle reguluje kwestie związane z możliwością osobistego przebywania z dzieckiem przez małżonka, z którym dziecko nie będzie mieszkało na co dzień. W określonych przypadkach istnieje możliwość ograniczenia lub całkowitego wykluczenia kontaktów.

Kancelaria Adwokacka Tomasza Posadzkiego: ustalenie kontaktów z dzieckiem

Na wyrok rozwodowy składa się zazwyczaj kilka elementów. Pierwszym z nich są terminy spotkań z dzieckiem w dni pracujące (kiedy uczęszcza do szkoły lub przedszkola). Na ogół wskazuje się określone dni i godziny, które nie kolidują z obowiązkiem szkolnym dzieckiem. Kolejną kwestią jest spotykanie się z dzieckiem w weekendy. Adwokat tłumaczy, że najczęściej stosuje się podział na tygodnie parzyste i nieparzyste. W takim przypadku również podaje się godziny rozpoczęcia kontaktu, np. od soboty rano do niedzieli wieczorem. Sprawa wygląda podobnie w przypadku świąt – zazwyczaj są spędzane naprzemiennie z innym rodzicem – oraz wakacji i ferii zimowych (czas jest dzielony na połowę). Jeżeli dobro dziecka tego wymaga, Sąd może zadecydować o ograniczeniu kontaktów lub zakazać zabierania małoletniego poza miejsce stałego pobytu. Inną możliwością jest zezwolenie na spotykanie się z dzieckiem wyłącznie pod obecność drugiego rodzica.