Darowizna to czynność prawna, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do przekazania rzeczy innej osobie. Oczywiście, odbywa się to nieodpłatnie i ma charakter dwustronny. W praktyce oznacza to, że w zamian za przekazanie darowizny obdarowany powinien okazać wdzięczność swojemu darczyńcy. Co jednak zrobić, jeżeli darczyńca popadnie w niedostatek? Adwokat z Kancelarii S-MM wyjaśnia, czy darowizna może zostać odwołana.

Darowizna — obowiązki obdarowanego

Czy obdarowany ma jakikolwiek obowiązki wobec osoby, która wcześniej obdarowała go cennym przedmiotem? Oczywiście, że tak! Darowizna nigdy nie ma charakteru bezwarunkowego! W momencie gdy darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany powinien wspomóc go w realizacji podstawowych potrzeb życiowych, takich jak zapewnienie środków do życia czy opłata zaległych rachunków.

Jak wskazuje adwokat z Kancelarii S-MM, darowizna ma charakter umowy, która z jednej strony powoduje uszczuplenie majątku, zaś z drugiej rodzi moralny obowiązek pomocy w przypadku trudnych okoliczności życiowych darczyńca. Co istotne, ten obowiązek może nabrać prawnego charakteru..

Odwołanie darowizny — kiedy jest możliwe?

Jednym z powodów odwołania darowizny jest rażąca niewdzięczność obdarowanego. Adwokat z Kancelarii S-MM wyjaśnia, że wycofanie darowizny może być dokonane w ciągu roku od momentu, kiedy darczyńca dowiedział się oni wdzięczności. W tym celu należy złożyć oświadczenie w formie pisemnej, w którym wskaże zachowania powszechnie uznawane za akty niewdzięczności. Wśród przykładów rażącej niewdzięczności znajdują się m.in. zdrada małżeńska, wyrządzenie szkody darczyńcy czy odmowa udzielenia pomocy.

Kancelaria adwokacka S-MM ma doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw. A co jeżeli doszło do odwołania darowizny, ale darczyńca zwleka z jej zwrotem? W takim razie adwokat wesprze Cię w postępowaniu cywilnym i doprowadzi do złożenia oświadczenia woli przed sądem. Zadbaj o swoje interesy razem z pełnomocnikiem.