Akt notarialny jest podstawowym dokumentem, który można uzyskać u notariusza. Może on dotyczyć sprzedaży pewnej nieruchomości, rozdzielności małżeńskiej czy też nadania hipoteki. Oczywiście to na tyle uniwersalne pismo urzędowe, że może odnosić się do wielu sytuacji pojawiających się w życiu człowieka. Miejscem, w którym można uzyskać akt notarialny, jest kancelaria notarialna.

Pismo urzędowe tworzone przez notariusza jest uznawane za dokonanie tak zwanej czynności prawnej. Oznacza to, że jest ono swojego rodzaju umową zawartą pomiędzy dwoma stronami w towarzystwie osoby uprawnionej i odpowiednio wykształconej. W Polskim prawie można wyróżnić kilka przepisów, według których obowiązkowe jest wykonanie aktu notarialnego. W tej sytuacji można wyróżnić przede wszystkim darowiznę nieruchomości bądź jej sprzedaż. Akt notarialny może zostać sporządzony w wyniku potrzeby dwóch stron. Należy wiedzieć, że w momencie, gdy ten dokument jest wymagany przez prawo, a nie został on utworzony, owe czynności stają się nieważne. Przykładem może służyć tu sprzedaż nieruchomości – bez aktu notarialnego, mimo wpłaconych pieniędzy, nie przejdzie ona na nowego nabywcę.

Co powinien zawierać akt notarialny?

Z pewnością taki dokument musi mieć odpowiednie elementy. Te szczegóły wymagane są przez prawo polskie i tylko dzięki nimi jest on ważny. W związku z tym musi być w nim zawarta data oraz miejsce tworzenia aktu notarialnego. Dodatkowo musi pojawić się zapis związany z danymi notariusza oraz samej kancelarii, dane osobowe wraz z imionami rodziców osób fizycznych. Z kolei, gdy dokument tworzony jest dla osób prawnych lub innych podmiotów – adres siedziby wraz z nazwą. Informacje na temat załączników, gdyby okazanie ich było istotne, również musi się pojawić w treści aktu. To samo dotyczy stwierdzenia, że dokument został odczytany, przyjęty oraz podpisany. Natomiast na samym końcu koniecznie powinny zostać umieszczone podpisy stron biorących udział w sporządzaniu dokumentu oraz samego notariusza.

Gdzie można stworzyć odpowiedni akt notarialny?

Należy wiedzieć, że poza granicami naszego kraju pismo urzędowe tego typu może przygotować konsul polski. On z kolei musi pozyskać dużo wcześniej, odpowiednie upoważnienia (w formie pisemnej) od Ministra Sprawiedliwości, który wydaje to na wniosek utworzony przez Ministra Spraw Zagranicznych. Natomiast na terenie Polski akt notarialny jest możliwy do sporządzenia w każdej kancelarii notarialnej, przez notariusza. Osoba ta jest odpowiednio wyszkolona oraz ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu właśnie takich dokumentów. Jednym z miejsc realizującym takie usługi jest kancelaria notarialna — notariusz Olga Andrzejewska, zlokalizowana w Olsztynie. Ma ona dużą praktykę w świadczeniu na najwyższym poziomie usług w zakresie prawnym dla indywidualnych klientów, jak również dla dużych przedsiębiorstw.