Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy rodzic musi zapewnić dziecku utrzymanie oraz zadbać o to, aby nie brakowało mu środków do życia aż do momentu, w którym osiągnie samodzielność. Niezależnie od tego, czy rodzice wzięli rozwód, czy pozostają w związku małżeńskim, czy w związku partnerskim, są do tego zobligowani. Co robić, gdy dziecko zostaje pod naszą opieką, jak walczyć o alimenty i gdzie szukać pomocy?

Przygotowanie pozwu – pomoc prawna

Kiedy jeden z rodziców samotnie wychowuje potomka, drugi powinien zapewnić mu wsparcie na zasadach świadczenia alimentacyjnego. Jednak żeby uzyskać prawo do alimentów, najpierw musimy złożyć odpowiedni pozew w sądzie rejonowym. Doradztwo z zakresu prawa rodzinnego ma tu kluczowe znaczenie. Korzystając z usług adwokata, specjalizującego się w sprawach alimentacyjnych możemy być pewni, że dokument będzie zawierać wszystkie wymagane dane, a uzasadnienie żądania określonej kwoty alimentów, wystarczające. 

W tej sytuacji warto znaleźć dobrą kancelarię adwokacką taką jak ta prowadzona przez  Edytę Żygas, która przygotuje dla nas treść takiego pisma. Rzetelne i dokładne uzasadnienie, w którym szczegółowo wyliczymy wszystkie koszty wynikające z utrzymania dziecka, wpłynie na wysokość przyznanych świadczeń. Do pozwu możemy dołączyć rachunki potwierdzające wielkość poniesionych dotychczas kosztów np. paragony za zakup odzieży, czy lekarstw.

Kiedy pismo trafia do sądu?

Po sporządzeniu pozwu i zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów, przygotowanych przez adwokata, składamy je w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Sąd nie pobiera opłat za przyjęcie oraz rozpatrzenie takiego wniosku. Pismo możemy złożyć osobiście lub przesłać je za pośrednictwem poczty. Następnie sąd wyznacza termin rozprawy alimentacyjnej, podczas której rozpatruje wniosek oraz sprawdza zasadność żądanej kwoty. Co jeszcze warto wiedzieć?

Zasądzenie alimentów

Jeżeli skorzystaliśmy z usług dobrej kancelarii adwokackiej i sąd nie ma zastrzeżeń do przedstawionych dokumentów, zapada wyrok, na mocy którego sąd nakazuje rodzicowi płacenie alimentów oraz ustala ich wielkość. Warto jednak pamiętać, że kwota nie jest stała, można wnioskować o jej podwyższenie lub obniżenie, zależy to od potrzeb dziecka, a wiadomo, że z wiekiem się one zmieniają. Gdybyśmy potrzebowali pomocy w sprawie o podwyższenie alimentów, warto zwrócić się do adwokata, z którego profesjonalnych usług korzystaliśmy już wcześniej. Zyskamy trochę czasu, a doświadczenie sprawdzonej kancelarii adwokackiej i fachowa porada prawna oszczędzi nam zbędnego stresu.