Bezpieczeństwo to jedno z podstawowych kryteriów, jeśli mowa o wyborze zabawek dla naszego dziecka. Wielu rodziców może mieć jednak wątpliwości co do tego, co kryje się za tą definicją. Które zabawki są rzeczywiście bezpieczne dla naszej pociechy i jak to zweryfikować? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do jego lektury.

Odpowiednie certyfikaty, materiał oraz zabezpieczenia

Bezpiecznie zabawki to przede wszystkim takie, które są wykonane odpowiednich materiałów. Oznacza to, że są one pozbawione toksycznych substancji, a także posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Mowa tutaj między innymi o drewnianych zabawkach, które nie są pokryte szkodliwymi farbami. Ponadto, tego rodzaju przedmioty powinny posiadać także odpowiednie zabezpieczenia. Na przykład te kąpielowe muszą mieć dokładnie uszczelnione dno tak, aby zapobiec przedostawaniu się do ich wnętrza wody. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić bowiem do nagromadzenia się w ich środku szkodliwych zanieczyszczeń, a co za tym idzie pleśni.

Kolejna ważna kwestia, jeśli chodzi o bezpieczne zabawki, to dbanie o prawidłowy rozwój malucha. Aby zaistniała taka sytuacja, należy dostosować przedmiot do wieku oraz zdolności motorycznych podopiecznego. Tutaj warto zwrócić po prostu uwagę na przeznaczenie wiekowe danej zabawki, jakie deklaruje producent na jej opakowaniu. Szeroki wybór bezpiecznych zabawek dla dzieci znajdą Państwo w ofercie firmy Lamb Michał Siekirka oferującej komfortową sprzedaż wysyłkową.

Jak zweryfikować, czy dana zabawka jest bezpieczna?

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż wszystkie zabawki wprowadzane na polski rynek muszą być zgodne z obowiązującą dyrektywą zabawkową (Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE). Ważna jest także zgodność z normą PN-EN 71-1 określającą niezbędne procedury dotyczące badań fizycznych, chemicznych oraz mechanicznych tego rodzaju przedmiotów. W celu sprawdzenia, czy dana zabawka jest bezpieczna, należy więc przyjrzeć się kwestii posiadanych przez nią certyfikatów oraz oznaczeń znajdujących się na jej opakowaniu.

Mowa tu m.in. o oznaczeniach wiekowych, znakach CE (dla zabawek stworzonych w UE) lub ASTM-F963 (dla produktów stworzonych w USA i sprowadzonych następnie stamtąd do Europy). Pozostałe ważne kwestie to dane producenta i zaleceniach z zakresu higieny. Warto tutaj także wspomnieć oznaczeniu EN71, które jest podawane na podstawie certyfikatu wystawianego przez niezależne instytucje.