Wybór kwiatów na ważną okazję należy zlecić specjalistom. Wiązankę lub bukiet na ważną uroczystość skomponuje profesjonalista, jakim jest pracownik sklepu florystycznego. Floryści dzięki praktycznej wiedzy na temat roślin ułożą kompozycje kwiatowe stosownie do okazji. Jakie zatem cechy powinien posiadać dobry specjalista? Po czym go poznać i czym się cechuje? 

Po czym poznać dobrego florystę?

Praktyczna wiedza

Pracownik kwiaciarni lub pracowni florystycznej powinien być po przebytym zawodowym kursie florystycznym. Zazwyczaj zajęcia trwają ok. roku, a osoba, która je ukończy, otrzymuje tytuł technika. Florysta staje się specjalistą w różnych dziedzinach, od branży ślubnej, przez żałobną po świąteczną. 

Przy tym cechuje go stała chęć rozwoju i poszerzania wiedzy z historii florystyki, podstaw projektowania czy roślinnych materiałów. O jego profesjonalizmie świadczy zainteresowanie nowinkami w dziedzinie kwiatowej sztuki oraz modzie. Będzie to widoczne w kompozycjach kwiatowych, które tworzy. Profesjonalny pracownik dobrej kwiaciarni dzięki zdobytej wiedzy łączy kwiaty i tworzy z nich niezapomniane bukiety.

Bogate portfolio florystyczne

Szukając specjalisty w dziedzinie florystyki, warto zapoznać się z jego dotychczasowymi dokonaniami. Pomocne w tym będzie portfolio, które pozwoli na zapoznanie się ze stylem oraz sposobem układania wiązanek czy kompozycji przez osobę pracującą w sklepie florystycznym. Florysta powinien umieć łączyć rośliny i przygotowywać z nich pasujące kolorystycznie zestawy. Powinien też używać różnych składników, a więc nie tylko standardowych róż, ale też traw, gałązek, ziół czy zbóż.

Kreatywność

Florysta, który pracuje w kwiaciarni, pracowni florystycznej lub firmie zajmującej się dekoracją wnętrz powinien wykazywać się zmysłem artystycznym. Dobry pracownik sklepu świadczącego usługi w zakresie komponowania wiązanek i bukietów powinien się wyróżniać bogatą wyobraźnią oraz umiejętnościami manualnymi. Naturalna pomysłowość będzie skutkować oryginalnymi kompozycjami.

Sumienność i zorganizowanie profesjonalnego florysty 

Dobrego florystę można poznać po sposobie wykonywania pracy. Do każdego bukietu i zamówienia powinien podchodzić indywidualnie i koncentrować się na każdym pojedynczym detalu. Powinien być dobrze zorganizowany i skrupulatny i pamiętać o oczekiwaniach klienta. Przy tym będzie umiał tak się zorganizować, by wszystkie zamówienia wykonać na czas. 

Poza tym dba o stanowisko pracy, a pracownia florystyczna, w której pracuje, charakteryzuje się czystością. Dodatkowo jej pracownik tworzy właściwe warunki dla przechowywanych roślin. Wielozadaniowość i szeroka oferta, a przy tym szybkie przygotowanie wiązek i kwiatów to zalety dobrego pracownika kwiaciarni.

Jakie są dodatki i artykuły florystyczne?

Praca w kwiaciarni to nie tylko tworzenie wiązanek i bukietów. Dobrą florystkę można poznać po tym, że zajmuje się nie tylko roślinami, ale też ich atrakcyjną ekspozycją. Pomagają w tym artykuły florystyczne, takie jak wazony, misy, słoje, świece oraz inne dodatki, które tworzą niezapomniane kompozycje kwiatowe. O profesjonalizmie kwiaciarni świadczy sposób wykonania zlecenia oraz świadczone dodatkowe usługi. 

Florysta powinien dobrać wazon tak, by pomieścił wszystkie kwiaty. Dodatkowo florysta wykazuje się precyzją oraz estetycznym wyczuciem. Powinien być wrażliwy na potrzeby klientów oraz wziąć pod uwagę daną okazję. Dobry kontakt z klientem, odpowiednie podejście oraz ceny usług, dyspozycyjność oraz wysoki poziom obsługi to cechy wyróżniające dobre kwiaciarnie i jej pracowników. 

Dowiedz się, na jakie okazje specjalne kompozycje kwiatowe przygotować może kwiaciarnia.

Przeczytaj, po czym poznać dobrą kwiaciarnię.